Всеукраїнський практичний форум «СВИНОКОМПЛЕКС». м.Львів, 2021 рік
Всеукраїнський практичний форум «СВИНОКОМПЛЕКС: ефективне виробництво» зібрав у Львові кількасот професіоналів галузі свинарства
Найсучасніші технології, передовий досвід, роздуми про майбутнє галузі, сучасні виклики та шляхи їх подолання, кількасот учасників і неймовірне піднесення від спілкування з однодумцями — ось так кількома словосполученнями можна висловити враження від Всеукраїнського практичного форуму «СВИНОКОМПЛЕКС: ефективне виробництво», який відбувся 8–9 вересня у Львові. Попри всі виклики, oj останнім часом постають перед свинарською галуззю — скорочення поголів’я, здорожчання виробництва, цінові коливання тощо, до яких додалися ще й проблеми, пов’язані з пандемією коронавірусу, захід підтвердив: справжні професіонали готові їх долати, адже мають в арсеналі необхідні засоби та технології. А компанії-розробники готові й надалі їх продукувати та постачати на ринок.
Як відомо, ефективне виробництво свинини базується на кількох «китах» — грамотний менеджмент, якісні генетика та догляд за тваринами, забезпечення високого статусу здоров’я поголів’я. Дотримання цих базових понять безпосередньо впливає на рентабельність підприємства. Утім, кожен свинар має власні пріоритети щодо цих складових. Наприклад, для Василя Щерблюка, засновника і ветфельдшера ПП «МАКС КОМ», що у Волинській області, основою успішного вирощування якісного поголів’я поросят є здорова свиноматка, якій у його господарстві створено необхідні умови утримання. Томас Бруннер, співвласник ТОВ «Агро Плюс 2006» із Черкащини, базисом виробничої піраміди вважає відповідальний менеджмент, який контролює найменші відхилення у поведінці чи стані тварин. Без такого контролю його «Система Тимошівка», що дає змогу вирощувати свиней без застосування антибіотиків, не працювала б ефективно.
Власне тема відмови від антибіотиків для профілактики та стимулювання росту тварин була однією з ключових на форумі. Учасники зібрання були єдиними в тому, що високий статус здоров’я поголів’я можна підтримувати й іншими засобами. Так, комерційний директор компанії Ropafarm (Нідерланди) Чадаш Караач навів неспростовні докази ефективності олії орегано в боротьбі з антибіотикорезистентними штамами бактерій і вірусів. Менеджер із технічної підтримки компанії Kanters (Нідерланди) Еріка Бонгерс розповіла про дослідження своєї компанії, які підтверджують: кормові добавки на основі сполук мікроелементів цинку та міді, женьшеню та ехінацеї здатні контролювати бактерію Brachyspira hyodysenteriae, що викликає дизентерію свиней.
У своїй роботі свинарі дотримуються золотого правила: хворобі краще запобігти, ніж її лікувати. У цьому сенсі вакцинація є найкращим запобіжником, а сучасні розробки дають змогу провести щеплення швидко та ефективно. Ось ви знали, що цільновіріонними вакцинами можна вберегти поголів’я від захворювання на цирковірус й ензоотичну пневмонію свиней? Питання не випадкове, адже донедавна вважалося, що цільновіріонну вакцину від цирковірусу неможливо продукувати через труднощі, пов’язані з його культивуванням. Натомість корейські мікробіологи зруйнували цей стереотип і тепер завдяки компанії «БІОТЕСТЛАБ» ця вакцина доступна й в Україні. Іспанці ж у профілактичній боротьбі проти цирковірусу та пневмонії свиней віддали перевагу інактивованому рекомбінантному штаму Mycoplasma hyopneumoniaecp PCV2 Nexhyon. За словами директорки з технічної підтримки HIPRA в країнах Східної Європи та СНД Людмили Дудар, це нове покоління протимікробних вакцин, заснованих на рекомбінантній біотехнології.
Утім, Микола Вищепан, менеджер ТОВ «БІОВЕТА Україна», наголошує, що до питань вакцинації кожне господарство повинне мати свій підхід, а рішення щодо використання живих чи інактивованих вакцин слід ухвалювати з огляду на мету вакцинації та загальний стан стада. Головне — усвідомлювати, що економити на ветеринарному бюджеті, особливо в кризовий період, не варто, бо така економія обернеться прямими втратами — наголосив Віталій Піотрович, технічний менеджер зі свинарства компанії «Берінгер Інгельхайм».
Якісна генетика — ще одна з визначальних складових ефективного виробництва свинини. Кожна генетична компанія працює над удосконаленням певних характеристик, від яких залежить продуктивність тварин — середньодобовий приріст, конверсія корму, кількість живонароджених поросят, вихід м’яса і конституція тварини. Прихильники данської генетики, про переваги якої на форумі розповіла директорка ТОВ «Брідерс Україна» Олена Василевич, цінують високопродуктивних свиней, здатних народжувати велику кількість живонароджених поросят, що надалі мають високі прирости за низької конверсії корму та доброго виходу м’яса. Генетики компанії РІС працюють над тим, аби генетичний потенціал материнських ліній перейшов на комерційні, товарні стада, покращуючи якість новонароджених поросят, молочність свиноматок і кількість відлучених поросят тощо. Як це працює — розповів менеджер із технічної підтримки генетики РІС Ukraine Юрій Свистун. А як сучасні генетичні досягнення різних компаній допомагають зробити своє виробництво прибутковим, поділилися досвідом практики: головний технолог ТОВ «НВП Глобинський свинокомплекс» Микола Кремезь, технолог племінної справи ТОВ «Українська вольниця» Андрій Оласюк, технолог ТОВ «Подільський бекон» Андрій Грабенко, керівник ферми ФГ «Новий рівень 2006» Назар Хомицький, технолог ТОВ «ЕКО МІТ» Ян Доляш.
Два дні всеукраїнського практичного форуму пролетіли для його учасників непомітно, насичені обміном думками та досвідом, плідними дискусіями, інколи й суперечками. Саме в цьому й полягає цінність таких зібрань, адже отримані під час живого спілкування практичні знання насправді є безцінними.
За допомогу в проведенні заходу організатори форуму компанія AGP Group і журнал The Ukrainian Farmer висловлюють подяку генеральному партнеру ТОВ «Берінгер Інгельхайм», а також партнерам: ТОВ «Біохем Україна», Kanters, «Хувефарма», ТОВ «Брідерс Україна», RETTENMAIER & SÖHNE GmbH, ГК «Лівісто», РІС Ukraine, ГК AVA Group, ТОВ «Біо Формула», HIPRA, ТОВ «Ветсинтез», ТОВ «ТД «Світ-Агро», ТД “Пальміра”, ТОВ «БІОВЕТА Україна», ОЕЗ «Потоки», ТОВ «ТД БІОТЕСТЛАБ».
І звісно ж, старому місту Лева — за неповторну атмосферу!