Тваринництво

Універсальна вакцина від небезпечних інфекційних хвороб птиці вже не працює

Серед інфекційних хвороб, що становлять найбільшу загрозу для птахівників Європи, насамперед це ‒ грип птиці. Так, у Франції на законодавчому рівні ухвалено рішення щепити все поголів’я качок від збудника цієї хвороби, і нині їх активно вакцинують.

Про це розповів Ян Шептицький, лікар ветеринарної медицини, незалежний консультант із птахівництва, в інтерв’ю журналу «Наше птахівництво».

У Нідерландах тривають лабораторні дослідження щодо вакцинопрофілактики грипу птиці.

«Також найнебезпечніші хвороби Гамборо, Ньюкасла, інфекційний бронхіт, ентерококи. Немає вакцини, яка на 100% захищає птицю від інфекційного бронхітy курей, наприклад, ‒ зауважив Ян Шептицький. ‒ До того ж віруси ‒ збудники цих небезпечних хвороб ‒ повсякчас мутують. Тому нам постійно доводиться мати справу з новими штамами. І щоб захистити стадо, слід підібрати вакцину саме під штами, наявні в конкретному господарстві. Універсальна вакцина, яку застосовували 10 років тому, вже не спрацює».

За словами експерта, збудник хвороби Гамборо ‒ найбільш резистентний до дезінфекційних засобів.

«Тому будь-яка прогалина у вакцинації проти цього захворювання, призводитиме до його поширення, ‒ наголосив Ян Шептицький. ‒ Причому часто ‒ без клінічних ознак, що може вводити фермерів в оману. Тому високий рівень лабораторного контролю в господарстві та своєчасна діагностика ‒ дуже важливі для запобігання масового поширення цієї інфекції».