Українські вчені пропонують отримувати органічні добрива з пташиного посліду
В Інституті агроекології і природокористування НААН розроблено спосіб утилізації відходів птахівництва шляхом їх переробки на органо-мінеральні добрива. Як показали досліди, фізико-хімічний аналіз поживних речовин у твердих відходах птахівництва є достатнім для створення органо-мінерального добрива.
Добриво отримують, змішуючи органічні відходи з нетоксичним органічним розчинником для розчинення оболонки яєць гельмінтів у кількості 0,01-0,02 кг на 1 кг твердих відходів. Як підстилку використовують тирсу або торф. Співвідношення твердих відходів і осаду стічних вод ‒ 1:0,1-0,4. Мінеральними компонентами слугують CaO, карбамід, борна кислота, сульфати Mg, Fe, Mn, Cu, Zn, Co, молібдат амонію.
Також для поліпшення якості добрив розроблено спосіб отримання гранульованих органічних добрив із вмістом NPK (%) = 4,14:2,61:1,43. Складові органо-мінерального добрива дозволяють запобігти розкладанню сечовини з передчасним виділенням аміаку. Всі розробки запатентовано (патенти України на корисну модель).
Зразки органічного і органо-мінерального добрива з відходів птахівництва в Інституті агроекології і природокористування НААН випробували на відкритому ґрунті у підприємствах Обухівського району при вирощуванні ярої пшениці. За внесення 5-7 тонн/га за три роки приріст врожаю становив 18,6-28,7%.
Також добрива випробувано у відкритому ґрунті на посівах ярої пшениці та кукурудзи на зелену масу у Кагарлицькому районі Київщини. За внесення добрив 7 тонн/га за три роки випробувань збільшення урожаю склало 17-35%. Зерно перевірено на вміст важких металів, кількість яких не перевищувала норми ДСТУ.
Додати коментар