Тваринництво

Учені ставлять під сумнів безпечність штаму Asfv-G-∆I177l у комерційних вакцинах проти АЧС

Вакцина проти африканської чуми свиней (АЧС), що містить модифікований живий вірусний штам ASFV-G-∆I177L, не є генетично стабільною й може повертатися до вірулентності, завдаючи шкоди поросним свиноматкам та їхньому потомству.

Про це свідчать результати нового дослідження, опубліковані в журналі npj Vaccines, пише PigUA.

Учені виявили, що після введення вакцини поросним свиноматкам одна з них проявила помірні клінічні ознаки АЧС. Отже, дослідники ставлять під сумнів безпечність і ефективність використання ASFV-G-∆I177L у комерційних вакцинах.

Було проведено 3 основних експерименти:

  • Вплив вакцинації на поросних свиноматок та їхнє потомство

Поросні свиноматки, щеплені штамом ASFV-G-ΔI177L, проявляли віремію й клінічні ознаки АЧС, зокрема підвищену температуру та синюшність сосків. Їхнє потомство зазнало значних втрат: 43% поросят народилися мертвими, а з 23 живонароджених вижили лише 4. У всіх поросят спостерігалися симптоми АЧС, а вірус передавався через плаценту.

  • Реверсія ASFV-G-ΔI177L до вірулентної форми протягом трьох пасажів у свиней

Після кількох пасажів вірусу між тваринами спостерігалася поступова втрата його ослабленого фенотипу. Починаючи з третього пасажу, свині демонстрували виражені симптоми АЧС, включно з лихоманкою, пригніченням, втратою апетиту, неврологічними розладами й високою летальністю.

  • Оцінка безпечності ослабленого вірусу після чотирьох пасажів

Навіть після значного розведення (до 100 тис. разів) штам ASFV-G-ΔI177L, що пройшов 4 пасажі, залишався вірулентним і спричиняв важкі клінічні прояви у свиней, що підтвердило його здатність до реверсії в небезпечну форму.

Це дослідження підкреслює важливість ретельного тестування вакцин проти АЧС на безпеку та генетичну стабільність. Результати дослідження викликають занепокоєння щодо використання ASFV-G-∆I177L у комерційних вакцинах.

Учені рекомендують, аби кандидати на вакцину проти АЧС тестувалися на безпечність для поросних тварин.