У новонароджених телят під час загоєння пупка можуть виникати ускладнення
Запалення пуповини (омфаліт) – одне з найпоширеніших захворювань новонароджених телят. Основні етіологічні чинники омфаліту пов’язані з недотриманням ветеринарно-санітарних правил під час отелення та нехтуванням або недостатньою антисептичним обробленням пуповини після народження тварин, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Хронічний запальний процес пупка, особливо інфекційного характеру, гальмує заростання отвору навколо нього. Якщо отвір лишається досить великим, утворюється пупкова грижа. У грижовому мішку може відбуватись ущемлення кишок, що потребує хірургічного втручання.
Деякі невеликі грижі з часом заростають і закриваються самі собою. Однак більші вимагають лікування або навіть хірургічного втручання.
Отже, у новонароджених телят під час загоєння пупка можуть виникати ускладнення у вигляді мокрого пупка, його інфікування та/або пупкові грижі.
Виявлення мокрого пупка в більшості випадків указує на його інфікування. Перші ознаки запалення пуповини виникають дуже швидко – протягом кількох годин або першої доби після народження теляти. У новонароджених – пригнічений загальний стан, підвищена температура тіла, розлади шлунково-кишкового тракту, інколи задишка й судоми, вони відмовляються від ссання. Основа пуповини біля живота тістуватої консистенції, пупковий канатик потовщений, болісний, за пальпації черевної стінки теля відчуває біль, рана пупка погано гоїться, спостерігається нагноєння в ділянці пупка у вигляді абсцесу або флегмони. В нормі розвивається сухий некроз пуповини й протягом тижня вона відпадає.
За групового утримання телят, коли вони ссуть один одного, тканини пуповини розмокають, інфікуються і в них розвивається гнійний процес. Пупок стає набряклим, болить, запальний процес поширюється на навколишні тканини. У місці пуповини формується гнильна маса темно-бурого кольору. Пізніше з рани пуповини виділяється ексудат серозно-гнійного характеру, і процес може перейти в хронічну форму.
У телят із гнійним омфалітом розвиваються артрити переважно карпальних і скакових суглобів, шлунково-кишкові розлади, ознаки бронхо-катаральної та гнійно-катаральної пневмонії. Температура тіла досягає до 40-41 °С, спостерігається м’язовий тремор.
Нагадаємо, молозиво формує клітинний імунітет телят.