У годівлі птиці застосовують тільки свіжі жири
Важливою умовою ефективного використання жирів у раціонах птиці є збалансованість комбікормів за обмінною енергією, сирим протеїном, амінокислотами, вітамінами, мінеральними елементами й особливо ліпотропними речовинами: метіоніном, цистеїном, холіном, вітамінами Е і В12.
Про це пише журнал «Наше птахівництво».
Для годівлі птиці застосовують тільки свіжі жири, оскільки окислені жири погіршують використання поживних речовин раціону та можуть спровокувати захворювання птиці кормовою енцефаломаляцією.
Гранично допустиме значення кислотної кількості жиру в комбікормі для дорослої птиці становить 50 мг КОН, у комбікормі для ремонтного молодняку та бройлерів – не більше 30 мг КОН. Допустимий рівень перекисної кількості жиру – не більше 0,3% I2. Для стабілізації кормових жирів використовують антиоксиданти.
Є певні обмеження на норми введення в комбікорми для птиці деяких видів рослинних жирів через уміст у них антипоживних речовин. Наприклад, такі речовини можуть міститися у гірчичній або ріпаковій (з неканолових сортів) олії. Тому ці види олій рекомендують вводити у комбікорм кількістю не більше ніж 3%.
Крім того, після 3-4 місяців застосування слід зробити місячну перерву, впродовж якої використовувати інші види рослинних жирів.
Також, обираючи вид жиру для додавання в комбікорми, потрібно враховувати економічний чинник. Наприклад, лляна олія є найбагатшою серед рослинних олій на ліноленову поліненасичену жирну кислоту (ПНЖК). Додавання лляної олії до раціонів птиці істотно підвищує рівень ліноленової ПНЖК у м’ясі та яйцях птиці. Проте її використання в годівлі обмежується високою вартістю й може бути економічно виправданим тільки для отримання функціональних продуктів, особливо яєць, збагачених омега-3 ПНЖК.