Тваринництво

Тривалішу лактацію нетелі формують активніші прирости ваги на початку життя

Тривалішу лактацію нетелі формують активніші прирости ваги на початку життя

У початковий період життя, коли вага теляти щодня збільшується на майже 1 кг, годівля ‒ найдорожча, а ефективність використання корму ‒ найбільша через те, що конверсія корму в живу вагу ‒ найкраща.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

У перші місяці життя теля годують найкраще, бо в цей час формується його потенціал продуктивності. Чим більше нетель набирає ваги на початкових етапах життя, тим тривалішою й більшою в неї буде лактація: на кожні 100 г додаткового приросту в перші 65 днів +200 кг молока в першу лактацію.

Після першого року життя конверсія корму дуже сильно зменшується, корми використовують найдешевші, але прирости живої маси зростають. При цьому часто не зауважують на мікромінеральне живлення в молочний період теляти. Хоча залежно від збалансованості мінерального живлення добовий приріст може коливатися в 100 г у той чи інший бік, що в першу лактацію додає або віднімає 200 кг молока.

Кожні 50 кг живої маси під час першого отелення ‒ це 725 кг молока. Важливо, коли вирощують цю масу: в перші місяці життя чи останні. Досягнення 82% маси зрілої корови під час першого отелення означає більше молока. Після відлучення теля має отримувати в достатній кількості протеїн, адже набір маси впливає на першу лактацію.

Потреба в протеїні знижується зі сповільненням росту. Для маленьких телят нейтрально детергентна клітковина (НДК) повинна бути на низькому рівні, адже вони ‒ моногастричні тварини. Добові прирости нетелей потрібно стримувати до 600-700 г, натомість слід забезпечити належне функціонування рубця завдяки споживанню якісного НДК, тож потреба в клітковині в цей період зростає.

Отже, забезпечуючи стан фізіологічного спокою, коли рубець повний, тварину позбавляють стресу, а це ‒ одна з умов продуктивності.

Важливим є дотримання кількості сирого білка й НДК у раціоні телиці. Чим менша тварина, тим більше білка вона потребує. Водночас кількість клітковини повинна бути мінімальною, щоб забезпечити якнайбільше споживання сухої речовини. Саме НДК лімітує споживання сухої речовини.

Якщо ж наганяти вагу в перші 6 місяців життя, результатом будуть функціональні тканини. Якщо отримати цю вагу після 12 місяців життя, телиця нарощуватиме жирову тканину. Збільшення кількості НДК запобігає накопиченню надлишкової маси та розвитку метаболічних захворювань у тільних телиць.

Як повідомлялося, найбільше помилок у годівлі телят ‒ після їх відлучення.