Тваринництво

Свинина: чому експорт млявий, а імпорт активізувався

Свинина: чому експорт млявий, а імпорт активізувався

На початку травня Україна отримала дозвіл на транзит територією ЄС свинини, яловичини і м’ясних продуктів. Проте активізації експорту свинини до цього часу не спостерігається. Натомість пожвавився її імпорт.

На цьому наголошують в асоціації «Свинарі України» (АСУ).

За свідченнями операторів, відкриття транзитних каналів істотно не змінює ситуацію на ринку свинини. Так, дозвіл не відміняє експортної ізоляції через АЧС, не відкриває ринок свинини ЄС. Єдине, що він уможливлює поставки, які зірвалися через напад росії, і лише у випадку, якщо такі домовленості залишилися в силі.

Експортери свинини зазначають, що географія їхньої зовнішньої торгівлі до війни була вкрай обмежена, а більшість поставок здійснювалося морським транспортом.

За нинішніх обставин українська свинина не буде конкурентоспроможною на зовнішніх ринках і через вищі ціни закупівлі, і через більш ніж дворазове підвищення транспортних витрат у випадку транзиту через країни ЄС, а також подорожчання пального, пояснили трейдери. До того ж вони не відчувають зовнішнього попиту на українську свинину.

Імпортні ж поставки свинини, за попередніми оцінками, у січні-травні перевищили 22 тис. тонн. Це відповідає 16% промислового виробництва, чи 8% загальної ємності ринку, та більше ніж удвічі перевищує показники імпорту на за аналогічний період 2021 року.

Пожвавленню імпорту свинини сприяла можливість для фізичних осіб-підприємців I-III групи завозити продукцію з-за кордону без сплати імпортних мит та податку на додану вартість. Зокрема, податкові пільги знижують бар’єрну ціну, за якої завезення продукції з-за кордону стає економічно обґрунтованим: на 20% при завезенні в межах річних квот у рамках Угоди про безмитну торгівлю з ЄС та на 30-32% – понад встановлену квоту.

«Хоча нині вплив активності зовнішніх поставок на внутрішній ринок свинини та цінову ситуацію некритичний, подальша пролонгація таких податкових преференцій для підприємств-спрощенців затисне операторів ринку у цінові та податкові лещата та наразить на ризик роботу операторів усього ланцюга доданої вартості свинини», – вважають в АСУ.

Як повідомлялося, середня ціна закупівлі свиней забійних кондицій зросла до 57,5 грн/кг.