Тваринництво

Сучасні сорти гібридного жита мають нижчий вуглецевий слід

Сучасні сорти гібридного жита мають нижчий вуглецевий слід

Енергетична цінність зерна гібридного жита вища, ніж ячменю, але менша, ніж кукурудзи – на рівні пшениці. Однак важливо розглядати не загальну кількість енергії, а швидкість її надходження в організм тварини. З огляду на особливості травлення жуйних швидка енергія важлива для використання мікроорганізмами рубця небілкового азоту з корму.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Слід урахувати, що сирий протеїн корму розраховується як загальна кількість азоту помножена на 6,25. З тим не весь азот у кормі міститься в амінокислотній формі, частина – у формі амідів, амінів й аміаку. Легко ферментована частина азотовмісних сполук є джерелом аміаку в рубці в перші хвилини після потрапляння в нього корму, коли мікроорганізмам рубця потрібна енергія для ефективного використання цього азоту.

Енергія крохмалю вивільняється через 20-40 хвилин після потрапляння корму в рубець, залежно від його походження та ступеня подрібнення. Крохмаль – швидка енергія. Однак на цьому етапі потрібна надшвидка, доступна вже у перші 5-10 хвилин, тобто енергія з цукрів.

Якщо не забезпечити достатню кількість такої енергії в рубці в перші хвилини травлення, то утворений у рубці аміак почне засвоюватися організмом. Токсичний аміак швидко потрапляє в печінку і починає нейтралізуватися до сечовини. Сечовина, своєю чергою, спрямовується знову в рубець і починає виводитися з організму корови в основному з сечею та молоком.

Не все жито однаково споживатимуть тварини. Цьому зазвичай заважають алкілрезорцини, або гіркоти. Через гіркий смак вони можуть відмовлятися їсти весь монокорм.

У гібридному житі високий уміст цукрів. Для порівняння: ячмінь містить 1,8-2% цукрів, пшениця – 2-2,5%, а гібридне жито – 5,5-6,5%. Це важливо під час вибору зерна жита як ефективного компонента раціону жуйних.

Результати дослідження Blonk Consultants, проведеного на замовлення компанії KWS, продемонстрували, що гібридне жито виробляє близько 70 кг CO2 на тонну врожаю – майже на 20% менше, ніж пшениця чи ячмінь.

Причому його баланс CO2 значно покращився завдяки прогресу в селекції рослин. Учені наголошують, що вуглецевий слід сучасних сортів пшениці та жита на 13-23% нижчий, ніж у сортів у 1980-х роках.

Також гібридне жито потребує набагато менше води, добрив і пестицидів, ніж інші зернові культури, бо воно, як правило, має дуже добру життєздатність.

Нагадаємо, гібридне жито в раціоні корів значно знижує рівень сечовини в молоці.