Тваринництво

Склад повітря в інкубаторі впливає на розвиток ембріонів птиці

Склад повітря в інкубаторі впливає на розвиток ембріонів птиці

За нормальних умов повітря інкубатора має містити 21% кисню й не більше як 0,2-0,3% вуглекислого газу, пише журнал «Наше птахівництво».

Установлено, що існує прямий і непрямий вплив складу повітря в інкубаторі на ембріональний розвиток птиці. Прямий вплив позначається на темпах росту, розвитку ембріонів, їхній здатності до вилуплення.

Ріст зародків протягом перших кількох днів стимулюється за наявності в повітрі вуглекислого газу в кількості 0,4-1%. Як зі зниженням, так і з надмірним збільшенням концентрації СО2 смертність ембріонів зростає.

Типовими патологіями за порушення нормальної концентрації газів в інкубаторі є неправильне розташування ембріонів у яйці перед виведенням.

Непрямий вплив порушення концентрації вуглекислого газу в інкубаторі полягає в зміненні рН білка яйця, що впливає на ріст і розвиток зародків.

На початку інкубації ембріони легше витримують знижений уміст кисню, а наприкінці ‒ підвищений. Зародки птиці на початку свого розвитку не можуть регулювати вживання кисню, тому за його надлишку в навколишньому середовищі розвиваються ненормально.

За зниженого вмісту кисню в атмосфері шафи в першу половину інкубації розвиток ембріонів відбувається інтенсивніше ‒ внаслідок збільшення кількості еритроцитів і підсилення кровообігу, що забезпечує нормальне транспортування кисню до тканин. У другу половину розвитку ембріонів цього компенсаторного механізму вже недостатньо, тому вони, відстаючи в розвитку, гинуть.

У першій половині інкубації оптимальною швидкістю руху повітря слід уважати таку, за якої яйця обігріваються рівномірно, а їхня температура підтримується на рівні 37,5-38 °С, а в другій половині інкубації ‒ 38,5-39 °С.

Швидкість руху повітря не має бути високою на початку інкубації, а якщо вона така, то для нормального розвитку зародків потрібно підвищити вологість. Наприкінці інкубаційного періоду висока швидкість руху повітря сприяє кращій тепловіддачі, тим самим захищаючи зародки від перегрівання.

Як повідомлялося, рівень вологості за інкубації встановлюють відповідно до віку зародків.