Швидкість руху повітря через припливні клапани можна оцінити і без приладів
Вентилятори на свинокомплексі за мінімальної вентиляції працюють, коли повітря розріджене до 12 Па. З тим повітря з припливних клапанів має рухатися зі швидкістю 4 м/с. Якщо розрідженість повітря падає (клапани відкриваються занадто широко або їх занадто багато), швидкість руху повітря теж знижується, в результаті чого холодне повітря рухається не належною траєкторією, а відразу потрапляє на свиней.
Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.
На ділянці опоросу це призводить до охолодження поросят, а на ділянці дорощування – до мокрої підлоги та бруду.
До прикладу, у кімнаті для опоросу на 24 станки рекомендований обсяг вентиляції на одну свиноматку з приплодом становить 34-42 м³/год. За обсягу повітря 42 м³/год × 24 станки виходить 1008 м³/год на кімнату. Аби повітря з припливних клапанів рухалося зі швидкістю 4 м/с, загалом площа відчинення клапанів має бути близько 0,07 м² (1008 м³/год ÷ 14 400 м/год (еквівалент 4 м/с).
0,07 м² – це трохи більше за аркуш паперу А4. У цю площу входять не лише отвори припливних клапанів, а й будь-які інші отвори в кімнаті: щілини в стінах, під дверима, погана герметичність кімнати.
У приміщенні для дорощування на 1,2 тис. голів за рекомендованого мінімального обсягу повітря 3,4 м³/год на голову, або 4078 м³/год на приміщення загальна сума розміру отворів для вхідного повітря має бути 0,28 м². Це зовсім небагато, враховуючи, що через один вентилятор із незакритими жалюзі може просочуватися 0,11-0,28 м³/год повітря.
Для цього рекомендують закривати деякі клапани під час мінімальної вентиляції. Якщо закрити 50% клапанів, створюються умови, за яких повітря входить через відкриті клапани, надходить у приміщення з належної траєкторії та змішується з теплим повітрям, перш ніж опуститися до рівня свиней.
Оцінити належну швидкість руху повітря через припливні клапани можна без вимірювальних приладів. Наприклад, якщо людина зростом 1,7 м стоїть у приміщенні з навісною стелею, висота якої приблизно 2,3 м, на відстані 4,5 м від стельового припливного клапана, вона повинна відчути подих повітря на обличчі. Такий подув повітря має відчуватися однаково від усіх припливних клапанів.