Тваринництво

Що впливає на молочну продуктивність свиноматки

Що впливає на молочну продуктивність свиноматки

Останніми роками середня кількість народжених поросят у гнізді подекуди перевищує 12 голів. У високопродуктивних гібридних свиноматок щоденна молочна продуктивність протягом 3-4 тижнів підсисного періоду становить у середньому 10,5 л.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Обсяг молока, який свиноматка продукує протягом дня, залежить від багатьох чинників: розміру і номеру гнізда, стадії лактації, середньої продуктивності, індивідуальних особливостей тварини.

З підвищенням кількості поросят вони народжуються з нижчою за норму вагою й до моменту відлучення теж важать менше, ніж ті, які народжуються в гнізді, де менше поросят.

Часто гнізда є нерівномірними. Це вимагає висококласного менеджменту та сервісу, а також забезпечення свиноматок поживними речовинами й енергією на високому рівні, правильної кормової стратегії та гарного устаткування у свинарнику.

Найменше молока виробляють свиноматки першого та шостого опоросів. Найвища продуктивність – у свиноматок другого і третього опоросів, за ними йдуть четвертий і п’ятий опорос.

Для визначення продуктивності лактації показник середньої денної продуктивності множать на тривалість лактації (дні).

Денна кількість молока залежить і від стадії лактації. Після опоросу вона спочатку зростає, досягає піку між третім і четвертим тижнями лактації, а потім поступово знижується. Тобто свинарські підприємства, які практикують тритижневий період підсосу, не повністю розкривають молочний потенціал лактуючих свиноматок, і відлучення поросят відбувається якраз на піку лактації. Отже, частина цінного молока пропадає, свиноматки під час відлучення ще перебувають під впливом гормону пролактину.

Нагадаємо, потреба лактуючих свиноматок в енергії та поживних речовинах значно вища, ніж супоросних.