Що впливає на ефективність застосування фітаз у раціонах птиці
Ефективність застосування фітаз у раціонах птиці значною мірою залежить від вмісту кальцію, співвідношення кальцію і фосфору в раціоні, а також загального і фітатного фосфору.
Про це пише журнал «Наше птахівництво».
Високе молярне співвідношення Ca і фітатів може призвести до утворення в кишківнику абсолютно нерозчинних комплексних сполук, роблячи молекулу фітату недоступною для фітази. Наявність таких міцних комплексних сполук може пояснити інертність фітаз у багатих кальцієм раціонах.
Важливість дотримання пропорції між загальним Ca і загальним фосфором у вузькому діапазоні значень була продемонстрована у дослідах на бройлерах та індиках. Було встановлено, що за годівлі обох видів птиці співвідношення цих елементів від 1,1:1 до 1,4:1 однаково ефективно. Розширення інтервалу знижує продуктивність, засвоюваність фосфору і мінералізацію кісток.
У курчат-бройлерів спостерігали зниження приросту живої маси на 14,5%, засвоєння фосфору – на 8,5%, відкладення золи – на 8,3% за збільшення співвідношення кальцію і фосфору від 1,1:1 до 2:1.
У молодих індиків спостерігали зменшення цих показників відповідно на 8,7%, 10,8% та 6,6% за збільшення співвідношення кальцію і фосфору від 1,1:1 до 2:1.
National Research Council рекомендує для сільськогосподарської птиці (за винятком курей-несучок) співвідношення кальцію і нефітатного фосфору 2:1. Більший вміст Ca негативно впливає на засвоюваність фітатного фосфору, а вітаміну D – чинить позитивний ефект.
Висока частка Ca в раціонах для бройлерів за постійної фосфору (0,35%) знижує приріст живої маси, споживання корму і засвоюваність кальцію і фосфору за додавання фітази.
При цьому деякі методи оброблення кормів, наприклад грануляція під час виробництва промислових комбікормів, можуть призводити до значних втрат фітазної активності як природних фітаз кормів, так і ферментних препаратів.