Тваринництво

Щільність посадки курчат впливає на комфортну температуру

Щільність посадки може мати великий вплив на сприйняття птицею свого теплового середовища, особливо під кінець виробничого туру. Дослідження показали, що чим вища щільність, тим нижча швидкість втрати тепла і тим тепліше буде відчуття птицею незалежно від температури в пташнику.

Про це повідомляється у публікації в журналі «Наше птахівництво».

За інформацією Майкла Зарика, інженера-спеціаліста кафедри птахівництва Університету штату Джорджія (США), температура 21 °C була б більш прийнятною для 5-тижневої птиці, яка ще не готова до забою, ніж для тієї, яку вирощують до ринкової ваги 3,6–4,0 кг для забою у віці 8 тижнів. Одна має максимальну щільність у вираженні кг/м² у віці 5 тижнів, тоді як інша повинна мати значно нижчу щільність (від 30 до 50%) у тому самому віці. 

Кількість повітря, що рухається над птицею, також впливає на швидкість втрати тепла. Загалом більша швидкість вітру призводить до більшого виведення тепла. Однак кількість виведеного тепла залежить від різниці між температурою тіла птиці та температурою повітря, що ускладнює ситуацію. 

Чим ближча температура повітря до температури тіла птиці, тим менш ефективним є рух повітря для виведення тепла птицею. Дослідження виявили, що навіть за швидкості вітру приблизно 3,05 м/с кількість тепла, яку виводить птиця, може зменшитися вдвічі, якщо температура повітря в приміщенні підвищується з 24 до 31 °C. Якщо температура повітря підвищується до температури тіла птиці, приблизно 41 °C, птиця тепло не виводить незалежно від швидкості повітря. 

Було проведено дослідження температури тіла 7-тижневих бройлерів за щільності від 19 до 38 кг/м². Температура в приміщенні коливалася від 13 до 27 °C, а рух повітря над птицею становив менше за 0,50 м/с протягом тижневого експерименту. 

Дослідження показало, що температура тіла птиці підвищується зі збільшенням щільності посадки.  Наприклад, за збільшення щільності посадки з 19 до 30 кг/м² й температури в приміщенні 20°C температура птиця підвищувалася приблизно на 0,2°C. Мірою того як щільність посадки збільшилася з 30 кг/м² до 38 кг на площу, температура тіла підвищилася ще на 0,2°C.

Дослідження ілюструє той простий факт, що чим вища щільність, тим нижча швидкість втрати тепла птицею і тим спекотніше вона почуватиметься незалежно від температури в приміщенні.

Читайте також: Комфортна температура у пташнику залежить і від швидкості росту птиці