Тваринництво

Ротація еймеріостатиків запобігає виникненню резистентності

Хімічні антикокцидійні препарати ефективні проти всіх ооцист еймерій. Вони діють як на позаклітинні, так і на внутрішньоклітинні стадії розвитку еймерій, пише журнал «Наше птахівництво».

Серед недоліків хімічних антикокцидійних препаратів – високий поріг токсичності, швидше виникнення резистентності, ніж до поліефірних антибіотиків (іонофорів). Часткова резистентність може розвинутися після безперервного застосування диклазурилу впродовж 12-24 місяців.

Застосування хімічних препаратів дає позитивний результат за субклінічної форми еймеріозу у птиці.

Використання іонофорних препаратів після хімічних дає змогу ефективно контролювати проблему еймеріозу, а також позитивно впливає на ріст і розвиток курчат. Механізм дії іонофорів полягає у порушенні натрієво-калієвого (водно-сольового) балансу кокцидій, що призводить до їхньої загибелі.

Та в терапевтичних дозах іонофори доволі токсичні. Не рекомендується послідовно застосувати препарати з однієї групи, оскільки є ризик швидкого розвитку резистентності. Поява резистентних штамів – дуже часте явище за довготривалого використання одного і того ж класу іонофорів. Для запобігання такої ситуації вдаються до ротації еймеріостатиків.

Як повідомлялося, за кліткового утримання птиці інтенсивність зараження еймеріозом менша.