Рівень обмінної енергії в комбікормах – ще не гарантований показник якості
Рівень обмінної енергії в комбікормах для птиці не є гарантованим показником якості. Це пов’язують зі складністю розподілу енергії в організмі птиці й визначення її вмісту в кормах під час фізіологічних досліджень, пише журнал «Наше птахівництво».
Навіть в одному сорті зерна енергетична цінність непостійна. Зміну поживності зерна пов’язують із роком урожаю, умовами збирання і зберігання, місцем вирощування, впливом фізичного і хімічного складу одного й того самого сорту зерна. Фізичні способи оброблення зерна також впливають на продуктивність молодняку птиці та перетравність поживних речовин кормів.
Та причини для зміни продуктивності та вмісту обмінної енергії в кормах, спричинені обробленням, не повністю зрозумілі. Крім того, не зафіксовано зв’язку між обробленням і вмістом обмінної енергії у зерні злаків у птиці.
Однак використання різних методів призводить до значних розбіжностей у калорійності кормів, що стримує підвищення продуктивності птиці та зумовлює перевитрату кормів. Тому є потреба стандартизації методів визначення обмінної енергії в раціонах вітчизняного походження й уніфікації із закордонними аналогами.
Оцінювання справжнього (істинного) значення обмінної енергії в кормі надзвичайно складне – на нього можуть впливати чинники, які прямо не пов’язані з поживністю досліджуваних компонентів комбікорму. Зокрема, концентрація енергії й білка в раціоні, вік і вид птиці, рівні сирої клітковини, швидкість проходження корму через травний канал тощо.
Імовірними причинами помітних відхилень у значеннях обмінної енергії в кормі є травний потенціал тварин як інтегрований критерій часу перетравлювання корму, секреції ферментів, механізмів абсорбції, активності мікробів, площі поверхні та бар’єрних функцій травного каналу.
Використання енергії кормів у молодняку птиці залежить від інтенсивності росту, об’єму та площі поверхні кишківника. Остання визначається як узагальнена ознака довжини й площі поперечного перерізу дванадцятипалої, порожньої і клубової кишок, а також тонких морфологічних ознак (висота ворсинок і площа поверхні епітелію).
На рівні споживання енергії в організмі молодняку птиці впливає ступінь контакту між спожитими кормами і травними ферментами, солями жовчних кислот, час доступності для контакту між перетравними частинками та поверхнею всмоктування.
Нагадаємо, птиця повинна споживати комбікорм із однорідністю 95%.