Тваринництво

Після спрей-вакцинації імунітет у птиці розвивається через 6-12 годин

За вакцинації птиці спрей-методом імунітет розвивається досить швидко – через 6-12 годин. Причому імунна відповідь відбувається на рівні гуморального й місцевого імунітету.

Вакцинація спрей-методом базується на контакті вакцини з очима птиці. За контакту з очима, носовими пазухами, великими бронхами, імунна відповідь здійснюється через дихальні шляхи птиці.

Вакцинація спрей-методом потребує в господарстві спеціального обладнання – стаціонарних або переносних апаратів. Стаціонарні встановлюють в інкубаторі та використовують для вакцинації добових курчат. У інкубаторі вакцинують курчат із розміром краплі 100-350 мкм.

Переносні спрей-апарати налаштовують таким чином, щоб розмір крапель, які вони генерують, був незмінним впродовж усієї вакцинації. Обов’язковою умовою для цього є можливість регулювання тиску.

Для вакцинації використовують великокрапельний спрей – із розміром краплі понад 100-150 мкм – та дрібнокрапельний – із краплею менше ніж 100-150 мкм. Вакцинація з розміром краплі менше ніж 50 мкм є аерозольною.

Якщо краплі занадто великого розміру, спрей швидко осідає і не охоплює все поголів’я в пташнику, а якщо занадто дрібні, то вони проникають у дрібні бронхи й альвеоли з подальшою появою поствакцинальних ускладнень.

Розмір краплі залежить від вакцини, первинною чи повторною є вакцинація, наявності мікоплазмозної інфекції.

Основним недоліком такого спрей-вакцинації є поява поствакцинальних реакцій, розвиток роллінг-інфекції (поширення вакцинного вірусу) чи хронічного респіраторного захворювання за неправильного застосування чи наявності ускладнювальної мікрофлори.

Як повідомлялося, вітамін Е підвищує ефективність вакцинації птиці.