Пік капіляріозу в птиці припадає на травень-червень
Капіляріоз набув повсюдного поширення у птахівничих господарствах, зокрема за підлогового утримання птиці. Особливо актуальний він у складі мікстінвазій, пише журнал «Наше птахівництво».
Джерелом інвазії є хворі курчата та дорослі кури – паразитоносії, а також індики, цесарки та синантропні птахи — голуби, шпаки, що часто мешкають поблизу об’єктів птахівництва. Птиця заражається аліментарно за заковтування з кормом або водою інвазійних яєць, а також за поїдання дощових черв’яків.
Поширенню інвазії сприяє порушення норм щільності утримання птиці й неповноцінна, незбалансована вітамінно-мінеральна годівля.
Пік капіляріозної інвазії припадає на травень-червень. За зниження температури навколишнього середовища до -12 °С яйця збудників – капілярій – залишаються життєздатними. Також вони можуть перезимовувати. А от прямі сонячні промені, висушування згубно діють на них.
У хворої птиці порушується функція травлення, що веде до виснаження. За інтенсивної інвазії непоодинокі випадки загибелі молодняку птиці у віці 1-3 місяці, в якого перебіг захворювання найтяжчий.
Як повідомлялося, дезінвазія ефективна для профілактики гельмінтозів у птахогосподарствах.
Довідка
Капіляріоз – гельмінтозне захворювання, що уражує курей, індиків і цесарок. Збудники гельмінтозу – нематоди роду Capillaria підряду Trichuratа: Gapillaria obsignata, Gapillaria bursata, Gapillaria candinflata, які локалізуються в передній частині тонких кишок, а Gapillaria contorta – у слизовій оболонці стравоходу, зоба, інколи ротовій порожнині.