Тваринництво

Особливості прижиттєвого оцінювання розвитку індичих зародків

Біологічний контроль інкубації індичих яєць передбачає спостереження за розвитком зародків, вивідним процесом, добовим молодняком, а також патологоанатомічний контроль загиблих ембріонів зі з’ясуванням причин смертності.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Для прижиттєвого оцінювання розвитку індичих зародків яйця переглядають у визначені періоди інкубації (див. таблицю). Перегляд здійснюють на трьох окремих контрольних лотках кожної інкубованої партії, розташованих на 2-му, 8-му та 17-му ярусах барабана інкубаційної шафи з урахуванням джерела постачання.

Терміни контрольного овоскопування яєць за інкубації

На 8-му добу в індичих яйцях за допомогою овоскопа оцінюють ступінь розвитку кровоносної системи жовточного мішка. За нормального розвитку зародок у цей період ще малий, погано визначається візуально, бо занурений у жовток. Кровоносна сітка жовточного мішка добре розвинена і заповнена кров’ю. Такі нормально розвинені зародки залічують до першої категорії розвитку.

Зародок, що відстає у розвитку, лежить близько до шкаралупи, в нього добре видно око, а судини жовточного мішка розвинені слабо. Такі зародки відносять до другої та третьої категорій.

Незапліднені яйця на першому перегляді мають однорідний світлий тон із темною плямою жовтка посередині, кровоносна сітка судин відсутня.

Яйця із загиблими зародками в перші дві доби на овоскопуванні схожі на незапліднені, тому їх помилково залічують до цієї категорії. За підвищеної кількості незапліднених яєць їх слід розітнути й дослідити стан бластодиска.

Якщо зародок загинув до 2-ї доби інкубації (до утворення судинного поля), то потрапляє до категорії «хибно» незапліднених яєць (на фото). У разі загибелі зародків після 3-ї доби інкубації кров накопичується в крайовому венозному синусі жовточного мішка. На просвічуванні видно червоне коло чи його частину ‒ кров’яне кільце.

Про добрий розвиток партії йдеться, коли 75% зародків у ній оцінено як першу категорію, а 25% як другу. Співвідношення цих категорій 50/50 свідчить про хронічне відставання партії в розвитку. У такому разі слід терміново поліпшити ситуацію. Якщо інкубується одна партія у шафі, підвищують температуру на головному термометрі на 0,2 °С до замкнення алантоїса. Якщо у шафі 2 чи більше партій, лотки з «молодшим» яйцем, у якому зародки відстають у розвитку, міняють місцями з лотками, розташованими всередині чи зверху барабана шафи.

Нагадаємо, індиче яйце за інкубації втрачає у середньому 10-12% вологи.