Тваринництво

Особливості дезінфекції за спалаху хвороби Марека

За встановлення епізоотичного спалаху хвороби Марека в господарстві забороняють реалізацію інкубаційних яєць і живої птиці, припиняють закладати яйця на інкубацію та приймати молодняк на вирощування, товарні яйця допускають до реалізації тільки після попередньої дезінфекції.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Всю птицю з неблагополучних пташників чи господарств забивають у межах господарства чи на окремих забійних пунктах, ретельно очищають, миють і дезінфікують інкубатор, виробничі приміщення, інвентар тощо.

У неблагополучних господарствах проводять комплекс дезінфекційних робіт усіх об’єктів. Дезінфекцію інкубаційних яєць проводять за такою схемою: перший раз – не пізніше 1,5 годин після знесення, другий – перед закладанням в інкубатори, третій – у вивідних шафах після перенесення.

Харчові яйця дезінфікують один раз не пізніше 1,5 годин після знесення, другий раз – безпосередньо перед спрямуванням на перероблення чи реалізацію.

У випадку забою птиці з неблагополучних пташників проводять повне патрання тушок, усі внутрішні органи утилізують, а тушки використовують для виготовлення варених ковбас чи консервів.

За пухлин у шкірі чи м’язах, виявлених під час забою, тушки віддають на технічну утилізацію. Пух і перо, отримані від забою хворої чи підозрілої у захворюванні птиці, дезінфікують, занурюючи в лужний розчин формальдегіду за експозиції 1 година. За перевезення на переробні підприємства таку сировину піддають подвійному пакуванню.

Перед дезінфекцією в приміщенні все попередньо зрошують дезінфектантами й лише потім очищають. Усі залишки корму, сміття з приміщень спалюють чи біотермічно знезаражують. Після цих робіт усе в приміщенні обмивають 1,5-2%-м гарячим розчином кальцинованої соди з подальшою дезінфекцією 1,5%-м розчином бровадезу плюс, 0,5%-м розчином віркону, 2-3%-м розчином натрію гідроксиду чи іншими дозволеними до застосування препаратами.

Поточну дезінфекцію проводять що п’ять діб до зняття з господарства карантину. Весь інвентар, годівниці, напувалки дезінфікують щоденно, занурюючи у 2%-й розчин кальцинованої соди, що кипить, на 5-10 хвилин або зрошують зазначеними вище дезінфектантами. Вигульні майданчики, територію поблизу приміщень дезінфікують 5%-ю суспензією хлорного вапна з розрахунку 5 л/м² площі.

Нагадаємо, захворюваність на хворобу Марека у невакцинованої птиці може сягати 60%.