Тваринництво

Оцінити стан тіла свиноматки можна кількома методами

Для оцінювання стану тіла свиноматки застосовують різні методи. Найпростіший і найшвидший, хоча і найменш точний ‒ візуальний огляд, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Тварину оглядають і пальпують певні зони, щоб виявити підшкірний шпик. За результатами огляду присвоюють один із п’яти рівнів кондиції (інколи застосовують чотири рівні).

Точнішим є оцінювання за допомогою каліпера ‒ металевого циркуля зі шкалою оцінки та стрілкою. Механізм дії приладу базується на властивості свиноматки змінювати форму спини, коли вона набирає чи втрачає вагу (жир і м’язи). Прикладаючи каліпер до середини хребта на рівні останнього ребра й опускаючи його ніжки до боків свиноматки, отримують певний показник на шкалі.

Каліпер ‒ дуже зручний і простий у повсякденному використанні, але показники його шкали не є універсальними для будь-якої генетики і породи свиней. Отже, перед застосуванням прилад слід відкалібрувати за допомогою УЗД-приладу.

Шпикомір, або ультразвуковий прилад, вимірює товщину підшкірного жиру в тварини від поверхні шкіри до м’язової тканини в певній точці. Найбільш універсальною вважають точку Р2 на рівні останнього ребра, відступаючи праворуч або ліворуч на 6-7 см від остистого відростка. Більшість генетичних компаній дають рекомендовані показники товщини шпику свиноматок саме в точці Р2. Такий спосіб замірювання ‒ найоптимальніший за критерієм «ціна ‒ якість» і досить точно оцінює рівень жирової тканини.

Також є шпикоміри з функцією замірювання товщини спинного м’яза, ними часто користуються на племінних фермах.

Залежно від показника товщини шпику в точці Р2 формується оцінка кондиції тварини. Так, виходячи з рекомендацій DanBred, оптимальна товщина шпику (кондиція) свиноматки під час постановки на опорос ‒ 14-17 мм, а під час відлучення поросят ‒ 12-13 мм. Та рекомендовані норми відрізнятимуться для різної генетики.

Нагадаємо, товщина шпику свиноматки на опоросі впливає на споживання корму.