Тваринництво

«Напорівське» після деокупації обрало екстенсивний розвиток молочного скотарства

«Напорівське» після деокупації обрало екстенсивний розвиток молочного скотарства

Фермерське господарство «Напорівське» (Чернігівська область), зруйноване окупантами в 2022 році, потроху відбудувало виробництво. Цей процес триває. Нині загальна чисельність поголів’я ВРХ зрівнялася з довоєнною.

Про це в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer розповів директор «Напорівського» Григорій Ткаченко.

«Підприємство поступово відновлювали завдяки позиченим у моїх добрих знайомих коштам. Нині сліди руйнувань майже не помітні тим, хто вперше сюди потрапляє», ‒ зазначив він.

У молочному скотарстві господарство обрало екстенсивний шлях розвитку, хоча раніше працювало за інтенсивним принципом.

«Нам треба було поновити кількість тварин для відновлення, ‒ пояснив Григорій Ткаченко. ‒ Однак дійних корів менше, бо, щоб виростити корову, треба 3-4 роки».

Раніше в «Напорівському» було продуктивне голштинізоване поголів’я ВРХ, регулярно вибраковували корів, поновлювали стадо, купували якісну сперму, зокрема сексовану.

«Річні удої сягали 7 тис. л на корову, ‒ зауважив Григорій Ткаченко. ‒ Тепер значно менші, адже беремо в стадо різних корів, купуємо навіть у приватних осіб, аби тільки наростити поголів’я. Вже згодом працюватимемо над продуктивністю. Поки ж ми на рівні розвитку, який був у нас у 2007-2009 роках. Але рук не опускаємо».

Під час окупації вбили 158 корів, на них загарбники влаштовували сафарі, згадує директор. Уцілілі пережили сильний стрес, що позначилося на їхній репродуктивній здатності: було дуже багато абортів, народилося чимало потворних телят.

Загальні збитки, завдані «Напорівському», на 26 квітня 2022 року оцінили у більш ніж 42 млн грн.