Найважливіший період для повертання яєць – перший тиждень інкубації
Найважливіший період для повертання яєць – перший тиждень інкубації
За природної інкубації квочка постійно повертає яйця, що вирівнює їхній обігрів. Такі повертання необхідні і в інкубаторах, пише журнал «Наше птахівництво».
Повертання яєць запобігає прилипанню зародка до внутрішньої підшкаралупної оболонки, стимулює темпи розвитку судинного поля. Ця ділянка важлива для формування субембріональної рідини та для втягнення жовтка у черевну порожнину наприкінці інкубації.
Також завдяки перевертанню яєць протеїни білків нормально передаються в амніотичну рідину, внаслідок чого оптимально використовується білок. Забезпечується ріст хоріоналантоїса для максимального поглинання кисню. Зародок у яйці, що не повертається, зростає повільніше, ніж у яйці, яке повертається щогодини. Крім того, повертання сприяє прийняттю зародком правильного стану для початку вивідного процесу.
Британські дослідники підтвердили, що найважливішим періодом для повертання яєць є перший тиждень інкубації. Вони встановили відмінність негативного впливу інкубації без повертань: 0-ва та 2-га доба – в основному збільшується рання ембріональна смертність; від 3-ї до 8-ї доби переважно зростає пізня ембріональна смертність.
До того ж якщо яйця у перші доби повертати рідко, то бластодерма прилипне до підшкаралупних оболонок і може навіть зсихатися з ними, а амніон не утворюватиметься. При цьому кількість пізньої ембріональної смертності може бути пов’язана з ненормальним розвитком хоріоналантоїсної оболонки через відсутність або недостатню кількість повертань на ранніх стадіях інкубації.
За недостатньої кількості повертань на пізніших стадіях ембріогенезу неправильно росте алантоїс, а білок щільно приростає до підшкаралупної оболонки.
Водночас повертання яєць менш важливе у другій половині інкубації.
Нагадаємо, недогрів негативно позначається на розвитку зародка.