Найнебезпечніші токсини грибів для птахівництва
Найбільшу небезпеку для птахівництва мають токсини грибів Fusarium, Aspergillus, Рenicillium. На думку багатьох науковців і птахівників-практиків, відсутність видимої плісняви не завжди означає, що в зерні немає мікотоксинів, пише журнал «Наше птахівництво».
Мікроскопічні гриби можна розподілити на дві групи за місцем їхнього впливу на рослини. Перша група – так звані складські гриби з роду Aspergillus і Penicillium. Вони не здатні уражати рослини, що перебувають у стадії вегетації, а інфікують зернові та грубі корми під час збирання, а потім, особливо за порушення технології зберігання, інтенсивно розмножуються в кормі.
Друга група – так звані польові гриби, з яких для птиці найнебезпечніші – роду Fusarium. Вони уражують рослини в період вегетації та за несприятливих умов збирання, зберігання й переробки зерна, підвищеній вологості та порушеннях його цілісності.
Крім того, розповсюдження грибів роду Fusarium, які продукують найнебезпечніші токсини – DON, ниваленол, зеараленон, Т-2 та НТ-2 токсини, – спостерігають у роки, коли в період збирання уражаю йдуть рясні дощі.
Плісняві гриби роду Fusarium часто трапляються в ґрунті. Мікроскопічні гриби, які виділяють токсини, можуть уражувати різні злакові культури. Так, DON та зеараленон часто зустрічаються на кукурудзі, Т-2 та НТ-2 – у вівсі, а фумонізини – в кукурудзі. Fusarium graminearum (досконала стадія Gibberella zeae) уражують багато зернових культур, зокрема пшеницю, кукурудзу, ячмінь та інші. Тоді оболонка зерна стає рожевою (на фото), а в зерні можуть накопичуватися зеараленон і трихотеценові мікотоксини.
Як повідомлялося, зашкодити продуктивності птиці може і низький рівень мікотоксинів.