Надлишки молока-сировини стабілізують ціни
Закупівельні ціни на молоко-сировину стабілізувалися в другій половині грудня. Це сталося через зниження попиту з боку молокопереробних підприємств
Про це повідомив аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.
Середньозважена ціна трьох ґатунків молока на 25 грудня 2024 року зросла на 7 коп., як порівняти листопадом, і склала 18,63 грн/кг (без ПДВ).
Середня закупівельна ціна молока екстраґатунку зросла на 20 коп., як порівняти з такою ж датою листопаду, ‒ до 19,6 грн/кг. Діапазон цін у господарствах варіювався від 18,5 до 20,5 грн/кг. При цьому ціна на екстраґатунок впала на 10 коп. проти показника на 1 грудня.
Вищий ґатунок у середньому коштує 18,65 грн/кг ‒ так само, як і місяцем раніше. Ціни на молоко цього ґатунку коливалися в межах 17,8-19,5 грн/кг.
Ціна молока першого ґатунку також не змінилася, як порівняти з показником місяць тому: 17,65 грн/кг. Мінімальна ціна в господарствах ‒ 16,5 грн/кг, а максимальна – 18,5 грн/кг.
На внутрішньому ринку з’явилися надлишки молока-сировини, які стримують зростання цін, зауважив Георгій Кухалейшвілі. Така ситуація може бути пов’язана зі скороченням обсягів експорту молочної продукції в різдвяний період.
Експерт припускає, що зниження цін на вершкове масло в США, Новій Зеландії і низці європейських країн стримує експортну активність вітчизняних компаній і подорожчання молока-сировини в Україні. В 2024 році вершкове масло було головним драйвером зростання цін на молоко-сировину. Надалі ймовірно здешевлення масла через накопичення запасів на складах. На думку Георгія Кухалейшвілі, певний вплив мало й рішення Польщі вивести на ринок 1 тис. тонн вершкового масла з власних стратегічних запасів, аби стабілізувати ціни на товар.
На збільшення пропозиції молока-сировини в Україні, швидше за все, також вплинуло скорочення реалізації молочної продукції. Споживачі з доходами нижче середнього через зростання цін стали відмовляти собі в продуктах харчування, в тому числі й молочних. Також зростає споживання спредів як дешевшої альтернативи вершковому маслу.
Як повідомлялося, через високі ціни на вітчизняний сир зростають обсяги імпорту.