На мікроелементи в організмі тварин припадає 0,4%
У птиці сучасних кросів – висока енергія росту, тому процеси мінерального обміну відбуваються інтенсивно. На мінеральний обмін, поміж іншим, впливають склад рецептур комбікормів, джерела мінеральних елементів тощо, пише журнал «Наше птахівництво».
Хімічні елементи в організмі тварин містяться в неоднаковій кількості. Понад 50% маси тіла тварин припадає на кисень, 20% – на вуглець, близько 10% – на водень і до 3% – на азот. Це – основні елементи органічних речовин (білків, жирів, вуглеводів), тому їх називають органічними, а всі інші – неорганічними, або мінеральними елементами.
Мінеральні елементи поділяють на макроелементи, мікроелементи та ультрамікроелементи. Останні дві групи часто ідентифікують як мікроелементи. З усіх мінеральних елементів на макроелементи припадає 99,6%, на мікроелементи – лише 0,4%.
Макроелементи представлені в організмі в різному стані: в кістках – у вигляді мінеральних солей, у м’яких тканинах – у поєднанні з білками або є складовими частинами білків, жирів та вуглеводів.
В організмі макроелементи можуть переходити зі сполук з органічними речовинами до неорганічних. Макроелементи підтримують осмотичний тиск, іонну та кислотно-лужну рівновагу, а також рН середовища. Також макроелементи виконують роль пластичного матеріалу в будівництві тканин.
Мікроелементи є важливими компонентами металоферментів, які беруть участь у підтриманні клітинних функцій. За участю мікроелементів відбуваються всмоктування та перетравлювання корму у травному каналі тварин, окислення вуглеводів, жирів та білків, а також вилучення зі сполук енергії. Мікроелементи можуть бути транспортером електронів, підтримувати природну резистентність організму.
Усі мінеральні елементи поділяються на три групи:
– остеотропні – ті, що локалізуються переважно в кістковій тканині. Це – кальцій, магній, стронцій, берилій, фтор, ванадій, барій, титан, радій, свинець;
– ті, що локалізуються у ретикулоендотеліальній системі: залізо, мідь, марганець, срібло, хром, нікель, кобальт;
– ті, що не мають тканинної специфіки. Йдеться про натрій, калій, сірку, хлор, літій, рубідій, цезій.
Раніше повідомлялося, як встановити порушення мінерального обміну у птиці.