Тваринництво

На лістеріоз найчастіше хворіє молодняк птиці

Інкубаційний період лістеріозу у птиці триває 7-30 діб. Захворювання може ускладнювати перебіг інших хвороб бактеріальної, вірусної та паразитарної етіології, пише журнал «Наше птахівництво».

Перебіг лістеріозу може бути гострим, підгострим і хронічним, а форма перебігу – нервовою, септичною, атиповою та безсимптомною.

Серед птиці найчастіше хворіє молодняк із явищами гострого або хронічного сепсису. За гострого перебігу хвороби (септична форма) загибель птиці настає раптово, без проявів будь-яких клінічних ознак. У такому разі раптово проявляються діарея та гостра септицемія.

Для підгострої форми характерні депресія птиці, відмова від корму, кон’юнктивіт, риніт, діарея, утруднене дихання, судоми, параліч крил, м’язів шиї (голова повернута вбік).

За хронічного перебігу лістеріозу спостерігаються слабкість, схуднення птиці, пригнічення, діарея, кахексія й ураження нервової системи, що призводить до паралічу. Захворювання може проявлятися як ускладнення бактеріальних, вірусних і паразитарних хвороб.

Як повідомлялося, збудник лістеріозу тривалий час життєздатний у зовнішньому середовищі.

Довідка

Лістеріоз – інфекційне септичне захворювання свійської та дикої птиці, тварин і людей. Розвитку лістеріозу сприяє порушення санітарно-гігієнічних правил утримання, транспортування й експлуатації тварин, що призводить до змін фізіологічних потреб й адаптаційних можливостей їхнього організму.