Тваринництво

Майбутнє сектору тваринництва в ЄС: як поліпшити екологічність сектору

Майбутнє сектору тваринництва в ЄС: як поліпшити екологічність сектору

Європейська Комісія опублікувала зовнішнє дослідження щодо майбутнього тваринництва ЄС. У дослідженні наголошується важливість сектора тваринництва і проблеми, з якими він стикається з точки зору раціонального використання природних ресурсів і впливу на навколишнє середовище.

Про це пише pig333.

Викиди парникових газів у сільському господарстві ЄС-28 в період з 1990 по 2013 рік скоротилися на 24% завдяки скороченню поголів’я ВРХ і підвищенню продуктивності. Подальшого скорочення викидів можна досягти за допомогою ширшого використання бобових, раціональнішого використання гною, ефективнішого управління стадом, поліпшення стану здоров’я худоби і зміни практики годування, йдеться у дослідженні.

У доповіді міститься заклик до зниження негативного впливу тваринництва на навколишнє середовище та біорізноманіття. Європейський Союз, ймовірно, не зможе виконати свої зобов’язання, прийняті на 21-й Конференції з клімату (COP21), і досягти вуглецевого нейтралітету у 2050 році, що є дуже амбітним завданням. Сільське господарство і, зокрема, тваринництво частково несуть за це відповідальність, оскільки вони є важливим джерелом парникових газів.

Поєднання тваринницького і рослинницького виробництва відкриває величезні можливості для розвитку ефективніших агропродуктових систем, усунення втрат шляхом перероблення біомаси між секторами, скорочення викидів парникових газів і сприяння видаленню CO2 з атмосфери, відновлення якості екосистем за одночасного забезпечення ресурсної безпеки й адаптації до клімату.

У широкому сенсі екологічність тваринництва можна поліпшити трьома способами: підвищенням ефективності; заміною потужного впливу на середовище менш потужними альтернативами; фундаментальнішою перебудовою сільгоспсистем, яка передбачає перехід від лінійних підходів до циркулярних.

У майбутньому темпи генетичного поліпшення коефіцієнта конверсії кормів у системах утримання свиней, бройлерів та виробництва яєць можуть бути нижче, ніж раніше, у зв’язку з біологічними обмеженнями і проблемами благополуччя тварин. Зниження смертності поросят і розвиток точного годування сприятимуть підвищенню ефективності.

У період 1970-2016 років кількість поросят, отриманих від свиноматок, зросла з 16,4 до 20,6 на рік, а коефіцієнт конверсії корму для свиней за цей же період знизився з 3,8 до 2,37. Повільніше, ніж прогнозувалося, поліпшення коефіцієнту засвоєння корму (FCR) має ефект відскоку: поліпшена генетика зменшила FCR за заданої ваги, але це також спричинило збільшення ваги при забої.

Темпи поліпшення FCR свиней у майбутньому можуть бути нижче, бо практичні бар’єри (обмеження виробничого середовища) і споживчі переваги (наприклад, трансгенні маніпуляції), а також проблеми добробуту тварин можуть стримувати майбутні поліпшення в свинарстві. Однак точне годування може скоротити виділення поживних речовин тваринами, що ростуть, приблизно на 20%.

Як повідомлялося, Єврокомісія має намір наполовину зменшити продаж антимікробних препаратів для сільгосптварин.