Тваринництво

Кишківник свиней, інфікований лавсонією, дуже відрізняється від здорового

Ілеїт, спричинений бактеріальним патогеном, може негативно вплинути на здоров’я кишківника свиней.

Таких висновків дійшли у підрозділі ветеринарної медицини компанії Boehringer Ingelheim Animal Health USA Inc. у процесі дослідження, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Характерною патологічною зміною за ураження ілеїтом є потовщення стінки кишківника, зазвичай у клубовій кишці, проте можливо й у будь-якій іншій ділянці кишківника. Кишківник вистелений ентероцитами, які відповідають за всмоктування поживних речовий, що сприяє набору маси.

Ентероцити наявні у ворсинках і криптах кишківника. Коли Lawsonia intracellularis інфікує ентероцити в криптах, відбувається потовщення кишківника, спричинене збільшенням кількості ентероцитів в інфікованих криптах. Ці ентероцити не сприяють усмоктуванню поживних речовин – за це відповідають зрілі ентероцити у ворсинках.

Дослідники з Університету Міннесоти (США) виявили, що в ентероцитах, інфікованих Lawsonia intracellularis, кількість рецепторів важливих поживних речовин (амінокислоти, глюкоза та ліпіди), знижена. Інфекція також зменшує кількість келихоподібних клітин, які відповідають за вироблення слизу, що відмежовує бактерії від ентероцитної оболонки кишківника.

Ці результати були підтверджені дослідженням Единбурзького університету (Велика Британія), яке підтвердило, що в інфікованих свиней зменшується важливий захисний шар слизової оболонки.

Нещодавно Boehringer Ingelheim Animal Health USA Inc. виявив, що інфекція призводить не лише до збільшення крипт і зменшення кількості келихоподібних клітин, а й може зменшувати висоту ворсинок. Це – проблема, бо зменшення висоти ворсинок може безпосередньо впливати на здатність у свиней всмоктувати поживні речовини.

Також у компанії проаналізували гени інфікованої тканини в моделі субклінічної інфекції, за якої у тварин не проявлялися клінічні ознаки діареї. Було виявлено, що активізуються певні шляхи метаболізму та генів, що пов’язуються з підвищеною проліферацією та запаленням, зокрема у тварин із тяжчими патологічними змінами. Ці дослідження показали, що кишківник, інфікований лавсонією, дуже відрізняється від здорового кишківника.

Як повідомлялося, за ілеїту свиней профілактика ефективніша, ніж лікування.