Тваринництво

Кормові добавки подовжують термін використання кнурів-плідників

Погіршення якісних показників сперми кнурів-плідників часто спричинено порушеннями годівлі й умов утримання, параметрів мікроклімату, експлуатації й людському чиннику.

пише журнал The Ukrainian Farmer.

Особливість годівлі кнурів-плідників ‒ у тому, що позитивна реакція на неї стає помітною лише через певний час. Сперматогенез триває не менше як 2 тижні, тому підготовку кнурів до отримання сперми розпочинають не пізніше ніж за 20-30 днів, а ще краще забезпечити кнуру не менше як 45-60 днів повноцінної годівлі.

За інтенсивного використання в кнурів-плідників значно пришвидшуються обмінні процеси в організмі. Адже за одну садку дорослі тварини виділяють 250-500 мл сперми, і на її повторне утворення, а також на компенсацію енергетичних витрат під час садки чи отримання сперми для штучного осіменіння необхідна велика кількість поживних речовин і енергії. Потреба в них прямо залежить від породи кнура-плідника, його віку, живої ваги, міри вгодованості, інтенсивності використання, індивідуальних особливостей.

Кормові норми для кнурів контролюють за багатьма показниками ‒ в межах 25-30. Згідно з однією з цих норм, лінолева кислота (омега-6 жирна кислота) є однією з жирних кислот, уміст якої потрібно враховувати в раціоні кнурів-плідників. Також особливе значення мають омега-3 жирні кислоти для старих кнурів, у яких репродуктивні властивості нижчі.

Під час аналізу сперми кнурів виявлено, що з віком відношення омега-6 : омега-3 в еякуляті збільшується на користь омега-6 жирних кислот, що, відповідно, погіршує якість сперми, життєздатність і репродуктивні властивості тварин. Використання кормових добавок із додаванням омега-3 жирних кислот відновлює співвідношення омега-6 : омега-3 та подовжує термін використання кнурів.

Раніше ми писали, як створити спеціальний комбікорм для кнурів із наявних інгредієнтів.

Довідка

Якісною вважається сперма кнурів-плідників, у якій не більше як 25% аномалій: до 10% цитоплазматичних крапель, до 10% аномалій акросоми, до 5% аномалій голівки. При цьому мінімум 70% сперміїв повинні рухатися прямолінійно.