Тваринництво

Коли формується гуморальний захист за вакцинації птиці від хвороби Ньюкасла

Існує значна кількість штамів вірусу хвороби Ньюкасла, що входять до складу живих вакцин, які формують певний рівень клітинного, місцевого та системного гуморального захисту у птиці, пише журнал «Наше птахівництво».

Після застосування спрей-вакцинації (крапля ≥ 170-200 мкм) в інкубаторі формується лише клітинний імунітет та секреторні імуноглобуліни у респіраторному та шлунково-кишковому тракті.

Слід пам’ятати, що за використання респіратропних штамів захищеність дихальної системи більше, ніж за введення апатогенних ентеротропних штамів, бо останні діють переважно в кишківнику.

Перша імунізація на фабриці спричиняє бурстування клітинного захисту та зниження рівня материнських антитіл. Він безпосередньо впливає на напрацювання гуморальної імунної відповіді, що починає активно формуватися лише після другої живої вакцини. Гуморальний імунітет після живих вакцин формується лише тоді, коли концентрація вірусу в дозі перевищує 105 EID50. Чим більше концентрація вірусу у дозі, тим більше рівень гуморального захисту.

Варто наголосити, що через 3-5 днів після наступної вакцинації від вірусу хвороби Ньюкасла рівень антитіл дещо знижується, що пов’язано з їхньою витратою на зв’язування з вакцинним вірусом. Максимальний захист від хвороби формується через 14 днів після застосування живих вакцин, його тривалість становить 3-4 тижні.

Інактивовані вакцини забезпечують утворення високого гуморального захисту через 3-4 тижні. Їхня ефективність напряму залежить від ад’юванту, який підсилює імунну відповідь та впливає на її швидкість.

Фізичні властивості самого розчину вакцини, тип суспензії є вирішальними для тривалості роботи імунобіологічного препарату. Менш реактогенними і достатньо імуногенними з поступовим вивільненням антигену вважають суспензії олія/вода або вода/олія/вода.

Інактивовані вакцини, формуючи високий гуморальний захист, знижують тиск польового вірусу хвороби Ньюкасла на фабриці.

Векторні вакцини повністю безпечні та стимулюють розвиток гуморальної відповіді. Векторні вакцини від хвороби Ньюкасла на основі вірусу віспи чутливі до материнських антитіл, а наявність контакту з вірусом віспи зменшує ефективність вакцинації.

Вакцини на основі герпесвірусу активуються близько 4-5 тижнів, формування антитіл відбувається вже тоді, коли материнські антитіла зникають. Активний період роботи захисту – 4-5 тижнів.

Вакцини на основі вірусу хвороби Ньюкасла як носія стимулюють утворення швидкого клітинного і гуморального захисту, однак взаємодіють із материнськими антитілами, що інактивує частину препарату й знижує його ефективність.