Тваринництво

Кальцій переважно використовується молодняком птиці на формування кісткової тканини

Основна частина кальцію в раціоні молодняку птиці використовується на формування кісткової тканини, а в яйценосного поголів’я – на формування шкаралупи.

Проте шкідливим для організму є не лише брак, а й надлишок кальцію в раціоні птиці, що призводить, зокрема, й до зниження ефективності конверсії корму.

Кальцій виступає активатором низки ферментних процесів, бере участь у механізмі регуляції клітинного обміну та збудливості живих структур. Іони кальцію впливають на серцеву діяльність, відіграють важливу роль у процесах згортання крові.

Кальцій відіграє також важливу роль у механізмі утворення жовчі. Він підсилює біосинтез ліпідів у печінці тварин і птиці.

Введення кальцію підвищує активність лужної фосфатази в печінці, він активує тканинні фосфатази, які, своєю чергою, посилюють синтез функції печінки та виділення жовчних кислот, ліпідних компонентів.

Значна кількість кальцію міститься в кістках. Цей елемент необхідний для нормального функціонування нервової тканини, а також функції скелетної та серцевої мускулатури. Кальцій створює умови для біоелектричного потенціалу на клітинній поверхні, потрібен для протеолітичної дії трипсину.

Нагадаємо, порушення роботи серця та нирок у птиці може спричинити надлишок споживання калію.