Тваринництво

Індиків з неякісною спермою вибраковують

Починаючи з 17-тижневого віку, можна відбирати індиків-самців для батьківського стада. При цьому враховується екстер’єр, жива вага індика, наявність і прояв вторинних статевих ознак, пише журнал «Наше птахівництво».

Самців, яких використовуватимуть для штучного осіменіння, відбирають у віці 30 тижнів. У них оцінюють реакцію на масаж, стан статевих органів, якість сперми.

Для оцінювання показників спермопродукції від кожного самця отримують і досліджують по 2-3 еякуляти. Тих індиків, які зовсім не виділяють сперми або низької якості, вибраковують.

На початку племінного періоду в самців навколо клоаки вистригають перо для покращення видимості та зниження можливості забруднення сперми. Це слід робити регулярно, мірою росту пера.

Перед взяттям сперми індиків за 4-6 годин позбавляють доступу до корму та води, щоб не забруднити її послідом і уратами. Важливо не стресувати індиків, бо тоді вони можуть відмовитися давати сперму.

Від індиків легких кросів сперму оптимально починати отримувати у 32-тижневому віці, від важких – у 36-тижневому. Її відбирають декілька разів на тиждень, необхідні 2 дні перепочинку для спермогенезу.

Порушення режиму використання самців зменшує обсяг сперми і погіршує її якість. Якщо ж частіше отримувати сперму, вона може забруднитися калом і сечею. А за тривалої перерви (3 дні і більше) деякі самці роблять спроби спарювання з іншими самцями, що супроводжується еякуляцією.

Нагадаємо, штучне осіменіння індичок дозволяє ефективніше використовувати самців.