Тваринництво

Хвору на сказ худобу забивають, а трупи спалюють чи утилізують

Сказ у великої рогатої худоби перебігає у буйній і тихій формах. Від появи перших ознак захворювання до смерті проходить не більше як 6 днів, пише журнал The Ukrainian Farmer.

В овець сказ триває 3-5 діб, у кіз – 8 діб, і завжди закінчується паралічем і смертю.

Основні симптоми сказу у тварин:

– незвична поведінка, переляк, неспокій;

– дивна реакція на зовнішні збудники, наприклад на шум або світло (судоми та інше);

– різке схуднення;

– перепади настрою;

– тремтіння окремих частин тіла чи всього тулуба;

– в особливо складних випадках втрата зору.

Збудник сказу наявний у слині хворої тварини й передається через укус чи потрапивши на рану, подряпину або в очі. Загибель тварини настає внаслідок паралічу дихальних м’язів.

Оскільки хвороба не піддається лікуванню, хвору тварину або все стадо, якщо є підозра на його інфікування, забивають. Трупи спалюють або відвозять у лабораторію на утилізацію.

Вірус сказу є відносно стійким у довкіллі: за низьких температур він лишається життєздатним протягом багатьох місяців, а у верхніх шарах ґрунту може зберігатися 2-3 місяці.

У слині хворої тварини вірус зберігається до 24 годин, а за розкладання останків загиблої тварини небезпечний ще 2-3 тижні.

Вірус миттєво руйнується за кип’ятіння чи термічного оброблення за температури, вищої за +60 °С більше 10 хвилин. До дії дезінфекційних засобів він нестійкий.

Як повідомлялося, на Волині зафіксовано випадок сказу у ВРХ.

Нагадаємо, першу вакцинацію корів від сказу роблять у шість місяців.

Довідка

Сказ – гостре вірусне захворювання, що характеризується надзвичайно високою агресивністю, ураженням центральної нервової системи. Розрізняють два типи сказу:  природний, серед дикої фауни (вовк, лисиця, кажани та міський (собаки, кішки та сільгосптварини). В Україні головним джерелом збудника сказу є дикі тварини, здебільшого лиси.