Тваринництво

Годівля в яйце позитивно впливає на зовнішні параметри птиці

Годівля в яйце сприяє ранньому розвитку травного тракту зародку птиці. Взаємодія між поживними речовинами та незрілим кишківником започатковує розвиток абсорбційного епітелію та ферментної активності переважно для перетравлення вуглеводів.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

У перший день після виводу перетравлення й всмоктування амінокислот і вуглеводів у курчат дуже низьке – 43-53%. Мірою росту птиці абсорбція цих речовин підвищується, і на четвертий день сягає понад 80%.

Низьку абсорбцію вуглеводів у перший день виводу пояснюють наявністю жирних кислот у жовтковому мішку. Оскільки вони є гідрофобними, це пригнічує абсорбцію гідрофільних сполук. І навпаки, абсорбція жирних кислот найвища протягом перших днів після виводу – 85% протягом перших чотирьох днів життя.

Висока швидкість абсорбції ліпідів пояснюється функціонуванням механізмів їх перетравлення й абсорбції ще до виводу, оскільки ліпіди жовткового мішка споживаються зародком протягом розвитку. У зв’язку з цим адаптація травної системи до абсорбції ліпідів має менше значення проти механізмів вуглеводного та білкового обмінів.

Оскільки виведення молодняку з яйця супроводжується активізацією м’язових рухів і потребує значних витрат енергії, введення в цей період у яйце додаткового її джерела у вигляді вуглеводів запобігає зниженню запасів глікогену, який курча використовуватиме у перші дні життя. Іншими словами, введення вуглеводів in ovo сприяє кращому розвитку зародків, забезпечуючи їх енергією, потрібною на пізніх стадіях розвитку.

У добових курчат-бройлерів після вуглеводного живлення in ovo спостерігається більша вага на 5-6% і відносна вага грудних м’язів проти контрольної групи. Така перевага зберігається до 25-го дня життя.

Годівля в яйце позитивно впливає не лише на зовнішні параметри птиці, а й на розвиток кишкового епітелію. Ін’єкція вуглеводів у яйце на 17,5 добу інкубації стимулює процеси розмноження, росту й диференціювання клітин у тонкому кишківнику, на 27% підвищує площу ворсинок, збільшує рівень інсуліну в крові, що впливає на розмноження клітин кишкового епітелію.

До того ж ін’єкція вуглеводів позитивно впливає на келихоподібні клітини, які накопичують гранули муциногену. Абсорбуючи воду, ці гранули набухають і перетворюються на муцин – основний компонент слизу, що зволожує слизову оболонку кишківника, сприяє просуванню хімусу і бере участь у процесах пристінкового травлення. Однак такий ефект спостерігається тільки в перші кілька днів після виводу, а потім втрачається.