Тваринництво

Етіологічна причина зимової дизентерії у ВРХ зазвичай не визначена

Останніми роками тваринницькі господарства України стикнулися з клінічними проявами зимової дизентерії у великої рогатої худоби в кількох областях: Харківській, Сумській, Київській, Житомирській і Полтавській.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Зимова дизентерія ‒ гостре контагіозне заразне захворювання, що атакує переважно шлунково-кишковий тракт дорослих корів молочних порід. Характеризується високим ступенем ураження, низькою смертністю, одужання, як правило, настає за 2-3 тижні.

Клінічні симптоми зимової дизентерії зазвичай ‒ це профузний пронос, різке падіння молочної продуктивності на 20-50%, виснаження та пригніченість худоби, іноді з ознаками ураження дихальних шляхів, як-от слизові виділення з носа й кашель.

Дослідники відносять захворювання до проявів кампілобактеріозу, інфекційного ринотрахеїту, вірусної діареї, парвовірусів та ентеровірусів. Вони знаходять підтвердження, що бичачий коронавірус, який спричиняє діарею в новонароджених телят, за розвитку зимової дизентерії залучений як етіологічний агент.

Зазвичай етіологічна причина зимової дизентерії не визначена, і господарства витрачають значні кошти на аналіз контролю якості кормів, виявлення загальногосподарських проблем із утримання тварин тощо, але марно. І за 3-4 тижні після перших проявів хвороби ситуація з молочною продуктивністю стабілізується до наступного осінньо-зимового періоду.