«Еліт-Мілк» підстраховує телиць природним осіменінням на додачу до штучного

Фермерське господарство «Еліт-Мілк» (Львівська область) із 2016 року осіменяє корів канадською генетикою.
Про це в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer розповів лікар ветеринарної медицини господарства Руслан Панас.
«Намагаюсь завжди купувати топових биків і недешеву спермопродукцію. Адже витрати на генетику ‒ це передусім інвестиції, ‒ зазначив він. ‒ Різниця у вартості спермодози ‒ лише 300 грн, але теличка у свою першу лактацію дасть щонайменше на 500 л молока більше, ніж якби її осіменили дешевшою спермопродукцією».
Тож господарство поступово з 12 л молока від корови на день прийшло до 28 л, до того ж без агресивного раціону задля «великого» молока.
«Ми також застосовуємо природне осіменіння, але, грубо кажучи, для підстрахування телиць. Цей досвід я перейняв у поляків, ‒ поділився Руслан Панас. ‒ Зазвичай ми осіменяємо телицю у 12-13 місяців. Коли її осіменили та перевірили, відправляємо в групу, де є бик ангус (зазвичай два). Коли тільна тварина перебуває в групі в кошарі на безприв’язі, можна не побачити, що вона абортувала. А бик виправить ситуацію: коли теличка прийде в охоту, він її покриє, і вона знову буде тільною, а не вибракованою».
Щоправда, таких теляток від бика м’ясної породи може бути троє-четверо на рік, і вони вже не беруть участь у ремонті стада, додав ветлікар.