Експорт вітчизняних молокопродуктів скорочуватиметься і в 2022 році
Тренд на зниження обсягів експорту молокопродуктів, який спостерігається останніми роками, збережеться й у 2022 році – зважаючи на те, що ціна українського молока-сировини у ІІ півріччі цього року суттєво перевищувала показник у країнах Східної Європи.
Такий прогноз озвучив завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Леонід Тулуш.
За розрахунками науковців, показник експорту молокопродуктів у перерахунку на молоко у 2022 році може опуститися до найнижчого за часів незалежності України рівня у 300 тис. тонн, або ж менше 40% від показника 2018 року. Такого низького обсягу експорту молокопродуктів не спостерігалось навіть у 2015 році на тлі одномоментної втрати потужного російського ринку збуту, зауважив Леонід Тулуш.
За його словами, якщо у 2018 році експорт молокопродуктів у перерахунку на молоко перевищував 800 тис. тонн, то у 2021 році він очікується на рівні 350 тис. тонн – лише 44% від показника 2018 року; 62% – від показника 2019 року та 92% – від торішнього обсягу.
При цьому наявні й інші негативні тенденції. Зокрема, суттєво знижується експорт молочної продукції з вищим рівнем доданої вартості – масла, сирів. Натомість експорт товарів із нижчим рівнем доданої вартості – кисломолочної продукції, молочної сироватки – скорочується значно повільніше.
Якщо у 2020 році Україна перетворилась на нетто-імпортера молока, то у 2021 році укріпилась у цьому статусі, підкреслив експерт.
Унаслідок відсутності належних обсягів державної підтримки вітчизняним молокопереробним підприємствам складно конкурувати на світовому ринку з країнами з розвиненою молочною галуззю, зазначив Леонід Тулуш. Як наслідок, Білорусь і Росія поступово витісняють Україну з ринків пострадянських країн, перекриваючи ключові напрямки експорту молокопродуктів.
Науковець також нагадав, що у держбюджеті на 2022 рік на стимулювання розвитку молочної галузі буде спрямовано лише близько 600 млн грн.