Тваринництво

Для збереження поживних речовин гною найкраще його вносити навесні

Для збереження поживних речовин гною найкраще його вносити навесні

Концентрація корисних речовин у гної залежить від способу його зберігання перед унесенням у ґрунт. Так, у лагуні відкритого типу поживні речовини у гної зберігаються на рівні 30%, тобто під дією зовнішніх чинників активно втрачається азот, а через опади нагромаджується додаткова вода, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Тим часом у  глибоких гноєзбірних ваннах частка збереження азоту досягає 70-90%.

Технологія зберігання гною в глибоких гноєзбірних ваннах широко практикується в штатах Середнього Заходу США – так званому кукурудзяному й пшеничному поясі країни.

У США форма гною визначає відстань, на яку його транспортуватимуть. Наприклад, рідкий гній не вивозять далі ніж за 5 км від ферми, а твердий уносять зазвичай у радіусі 15 км. Доцільність такого внесення визначається економікою: чим менша поживність гною, тим дорожче його перевезення.

Фракція також визначає глибину загортання гною в ґрунт: гній із відгодівлі вносять на глибину до 7-10 см, а від свиноматок, який є менш поживним через рідкішу фракцію, – на 15-20 см.

На Середньому Заході США гній відкачують і вводять у ґрунт раз чи двічі на рік: навесні та/або восени. Сезон унесення гною залежить від кліматичної зони й культур, що вирощують на полях.

Для збереження поживних речовин гною найкраще його вносити навесні – гній вивільняє поживні речовини завдяки мінералізації упродовж вегетаційного періоду більшості сільськогосподарських культур.

Літнє внесення гною також прийнятне, але доцільніше для кормових трав, а не для просапних чи дрібних зернових культур.

Внесення гною восени зазвичай призводить до більшої втрати поживних речовин, ніж весняне, особливо якщо гній розподіляється на поверхні ґрунту. Якщо ж його внесено під землю, а температура ґрунту становить 10 °С і нижче, то деякі поживні речовини будуть іммобілізовані й лишатимуться в ґрунті до наступної весни.

Восени найкраще вносити гній на поля, які будуть засіяні озимими зерновими або покривними культурами.

Зимове внесення гною – найменш бажане, бо поживні речовини не можуть проникнути в мерзлий ґрунт. Гній, що нагромадився на поверхні мерзлого ґрунту або на снігу, легко понесеться з поля під час танення снігу.

Як повідомлялося, агрофірма «Маяк» вироблятиме компост із твердої фракції гною.