Тваринництво

Для свиноматки важливо обрати правильну стратегію годівлі

Ефективність експлуатації свиноматок можна підвищити, скоротивши кількість їхніх непродуктивних днів ‒ інтервал від відлучення до запліднення, а також від відлучення до вибраковування, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Зазвичай відсоток приходу в охоту протягом першого тижня після відлучення поросят не перевищує 87-90%. Важливо досягнути мінімум 90%, а в ідеалі ‒ понад 95% приходу в охоту і середній період від відлучення до запліднення ‒ 4-5 днів.

Для цього треба забезпечити гарний догляд за тваринами відразу після опоросу. Зазвичай головна проблема ‒ незадовільна кондиція лактуючої свиноматки. Допомогти може кормова стратегія годівлі ‒ наприклад, досхочу. В такому разі свиноматки споживають у середньому 7,5-9 кг корму на добу (на 21-й день лактації), а втрата ваги за лактацію не перевищує 8%.

Годівля має бути збалансованою з урахуванням потреб у мікро-, макроелементах і вітамінах.

Ще одна проблема ‒ інфікування чи травмування матки в результаті рододопомоги. Свині зі здоровою маткою швидше повертаються у стрій. Щоб мінімізувати потребу в рододопомозі, рекомендується годувати поросних свиноматок так, аби вони не жиріли, адже кондиція має вирішальне значення.

До 84-го дня поросності свиноматки мають споживати 1,8 кг корму на добу, а з 85-го й до опоросу ‒ 2,4-2,6 кг на добу залежно від вгодованості. Так можна запобігти нарощуванню жиру та зберегти оптимальну кондицію тварини: шпик завтовшки 17-19 мм у точці Р2, середня маса поросят ‒ 1,2 кг.

Якщо рододопомога все ж потрібна, її повинен надавати кваліфікований персонал, дотримуючись санітарно-гігієнічних вимог.