Держпродспоживслужба здійснює швидке оцінювання ризиків щодо блутангу

Нині в Європі ‒ складна епізоотична ситуація в результаті поширення вірусу блутангу. У зв’язку з цим Держпродспоживслужба ініціювала проведення швидкого оцінювання ризиків щодо ймовірності занесення та поширення його в Україні.
Так, експерти Держпродспоживслужби погодили план роботи для оцінювання ризиків, визначили, які дані необхідно зібрати для цього. А також розробили можливі шляхи занесення та поширення вірусу блутангу в Україні.
Результати швидкого оцінювання ризиків щодо блутангу дозволять:
- реалістично оцінити ситуацію та проаналізувати ймовірність занесення збудника хвороби на територію України найближчим часом усіма можливими шляхами;
- актуалізувати санітарні заходи, необхідні для зменшення ймовірності занесення збудника блутангу в країну;
- підготуватись до оперативного реагування на поширення збудника та ухвалювати ризик-орієнтовані управлінські рішення.
Оцінювання ризиків щодо блутангу здійснюється за технічної підтримки швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP).
Як повідомлялося, в Україні ніколи не реєстрували блутанг. У країні чинна Інструкція щодо профілактики та боротьби з блутангом.
Довідка
Блутанг (катаральна лихоманка овець) – інфекційне трансмісивне вірусне захворювання, яке характеризується запально-некротичним ураженням слизових оболонок, язика, шкіри, копит. До нього сприйнятливі свійські й дикі жуйні тварини. Вірус блутангу уражує всіх жуйних, але вівці, як правило, страждають найбільше, тоді як ВРХ і кози зазвичай не проявляють жодних клінічних ознак хвороби, можуть бути носіями вірусу певний час і передавати його іншим жуйним тваринам. Основний шлях зараження ‒ через укус певних видів мошок.
Нині блутанг віднесено до транскордонних захворювань. Економічні збитки від цієї хвороби зумовлені високою летальністю: 90-100%. За оцінками Європейського агентства з безпечності харчових продуктів, це можуть бути мільйони євро збитків лише за кілька місяців.
За останні два роки ситуація з блутангом у ЄС значно змінилася з появою нового серотипу.