Дерманісіоз може спричинити загибель птиці
Дерманісіоз – інвазійна хвороба, спричинена кліщем Dermanyssus gallinae (пташиний кліщ, червоний курячий кліщ), може призвести до загибелі птиці, особливо молодняку до тримісячного віку.
Джерелом інвазії є уражена домашня, дика та синантропна птиця, гризуни, людина, пише журнал «Наше птахівництво».
Пік розмноження кліщів припадає на літній період. У стадії німфи й імаго вони можуть голодувати до року. За сприятливих температурних режимів у пташнику кліщі розвиваються протягом усього року. Активні кліщі зазвичай вночі, проте за високої інтенсивності інвазії – і вдень.
Пташиний кліщ – переносник збудників хвороби Ньюкасла, бореліозу, орнітозу, холери, Ку-гарячки, жовтої лихоманки людини та інших.
Червоний курячий кліщ травмує шкіру птиці й інокулює в рану слину, яка спричиняє сильний свербіж. Він може потрапляти у верхні дихальні шляхи птиці, що провокує запальні процеси.
Поступово у зараженої птиці знижується продуктивність, виникає анемія видимих слизових оболонок, гребеня та сережок, випадає пір’я та з’являються розкльови. При цьому птиця стурбована та гіперзбудлива, у неї знижується резистентність до захворювань. За високої інтенсивності зараження червоним курячим кліщем птиця може загинути з ознаками вираженої анемії та виснаження.
Поширення інвазії зазвичай відбувається за контакту здорової й ураженої птиці; несвоєчасної дезінсекції тари для перевезення живої та забитої птиці; через занесення людьми, гризунами; несвоєчасного механічного очищення приміщень.