Тваринництво

Ціна на живець свиней штучно знизилася на 2 грн/кг

Наслідки закону щодо повернення 20%-ї ставки ПДВ для ринку живця свиней поки недобрі. Насамперед тому, що він спровокував штучне зниження ціни на живих свиней.

Про це заявила президентка асоціації «Свинарі України» (АСУ) Оксана Юрченко.

«Умовою того, що ставка ПДВ 20% діятиме з 1 серпня 2021 року, було оприлюднення відповідного закону (№ 1600-ІХ від 1.07.2021) у липні, – зазначила вона. – З усіма завданнями справилися за три дні: у четвер (29 липня) Президент закон підписав, а в суботу його надрукували в «Голосі України». І вже з цієї неділі (1 серпня) нові правила запрацювали».

Система оподаткування за вихідний не має змінюватися, переконана Оксана Юрченко. «Для цього потрібна підготовка. І у випадку оприлюднення в серпні був би місяць, щоб пристосуватися», – пояснила вона.

За словами очільниці АСУ, нині на ринку спостерігається сезонне скорочення пропозиції: через спеку тварини гірше ростуть, їх реалізують у меншій кондиції. Це стало причиною довгоочікуваної позитивної цінової динаміки. При цьому турбоперехід зі ставки ПДВ 14% на 20% не відобразився на ціні реалізації, що коштувало свинарям 2 грн/кг, зауважила вона.

«Торги у п’ятницю, 30 липня, зупинилися на позначці 45 грн/кг живої маси: 39,5 грн – ціна без ПДВ + 5,5 грн – 14% ПДВ. Щоб компенсувати збільшення ставки ПДВ до 20%, ціна мала би зрости до 47,4 грн: 39,5 грн + 7,9 грн (20% ПДВ), – пояснила вона. – Однак переглядати ціну більшість контрагентів відмовилася. Як наслідок, різницю у ПДВ – 2 грн – сплатили свинарі з обігових коштів підприємств, а ціна без ПДВ зменшилася відповідно з 39,5 грн до 37,5 грн».

На думку Оксани Юрченко, програли дві сторони: виробники, ставши заручниками нових податкових ініціатив держави, і сама держава, недоотримавши податок у повному обсязі через різке зниження ціни. При цьому споживач не відчує різниці, додала вона.

«Залишається сподіватися, що ринкові закони швидко врегулюють ситуацію, і ціна відновиться, – зазначила вона. – В іншому випадку наслідки для галузі будуть незворотними».

Як повідомлялося, за 7 місяців Україна імпортувала на 30% більше свинини.