Черкаська «Перемога»: якби не молоко, було б ще важче
СТОВ «Перемога» (Черкаська область) ще до 24 лютого переорієнтувало свою діяльність на тваринництво. Зараз це рішення працює на господарство, ба більше триває розвиток молочної ферми.
Про це в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer розповів директор СТОВ «Перемога» Дмитро Соломаха.
«Збільшуємо поголів’я ВРХ, будуємо додатковий навіс, – зазначив він. – Ми розуміємо: якщо війна затягнеться і «зерновий коридор» тимчасово зупинять, то ми виживемо саме завдяки молоку».
У перший місяць війни було дуже складно, згадує керівник «Перемоги».
«Ми взагалі не могли привезти покупні корми: блокпости по всій країні, логістика зупинилася. Надої за березень упали на третину, бо на кукурудзі, пшениці й силосі без концкормів корови породи голштин дають набагато менше молока. У лютому середній надій був 20 тонн на добу, у березні обвалився до 12 тонн», – розповів Дмитро Соломаха.
Коли країна трохи оговталася від першого удару, почали їздити машини зі шротами, й надої дещо зросли.
«Та корова швидко втрачає надої і дуже повільно їх відновлює, – зауважив він. – Ми їх втратили за лічені дні, а відновили лише в червні. Влітку через спеку надої знову впали, тому стабільні 20 тонн на добу відновили лише в другій половині вересня, коли одна корова почала давати в середньому 30 л на добу».
Сьогодні якби не молоко, то господарству було б ще важче, вважає Дмитро Соломаха.
«Рослинницьким господарствам нині набагато гірше, ніж нам, тваринникам. У нас є щоденна ліквідність з продажу молока, ми постійно генеруємо доходи, – пояснив він. – До того ж корми, шроти, барда майже вдвічі подешевшали, тому собівартість виробництва знизилася. Наприклад, соняшниковий шрот торік ми купували ледь не за 10 тис. грн/тонна з доставкою, а в серпні цього року – за 1,7 тис. грн/тонна. Натомість ціна на молоко весь 2022 рік, окрім першого місяця війни, умовно стала».