Брак селену знижує яєчну продуктивність курей-несучок
У патогенезі ексудативного діатезу в курчат разом із дефіцитом селену важливу роль відіграє також дефіцит вітаміну Е, пише журнал «Наше птахівництво».
Причиною ексудативного діатезу в курчат за дефіциту селену й вітаміну Е в раціоні є підвищення проникності судин, що призводить до нагромадження рідини під шкірою в ділянці грудей.
Крім того, з дефіцитом селену і вітаміну Е в курчат пов’язують також атрофію підшлункової залози. Це зумовлено порушенням всмоктування вітаміну Е у кишківнику через зменшення виділення панкреатичної ліпази і засвоєння ліпідів, які є розчинником α-токоферолу. При цьому сповільнюється ріст курчат і утворення пір’я.
За браку селену в раціоні курей-несучок знижується яєчна продуктивність і запліднювальна здатність яєць.
За вмісту селену в раціоні курей понад 5 мг/кг корму знижується виводимість яєць; понад 8 мг/кг – порушується розвиток ембріонів і спостерігаються морфологічні аномалії у виведених курчат; понад 10 мг/кг корму — курчата не виводяться.
Вітчизняні дослідники встановили, що використання в годівлі курок-несучок комбікормів із добавкою селену на рівні 0,2 г/тонна суттєво поліпшує показники інкубації яєць. Так, заплідненість і виводимість яєць, а також виведення молодняку підвищувалося відповідно на 8,6; 7,5 та 16,8%.
Поступове збільшення дози селену від 0,1 до 0,2 г/тонна та вітаміну Е (200 г/тонна) збільшує заплідненість і виводимість яєць на 9,4%, а виведення молодняку – на 15,1%.
Отже, для забезпечення потреби курячих ембріонів у селені треба підвищувати його вміст у комбікормах для батьківського стада до 0,2 г/тонна. За виробництва яєць із підвищеним умістом вітаміну Е в комбінації з біотичними дозами селену оптимальні рівні цих нутрієнтів становлять відповідно 200 г/тонна та 0,1 г/тонна.
Норма селену для всіх видів птиці незалежно від її віку й напряму продуктивності, згідно з рекомендаціями FDA (США), становить 0,3 мг/кг корму. За додавання селену у вигляді селеніту натрію до раціону курчат кількістю 0,15 мг/кг комбікорму в плазмі крові й печінці зменшується вміст гідроперекисів і малонового діальдегіду.
Як повідомлялося, стресові ситуації збільшують симптоми недостатності селену в птиці.