Тваринництво

Боротьба з кокцидіозом передбачає комбінований підхід

Кокцидії мають велику резистентність до навколишнього середовища та дезінфекційних засобів, тому уникнути кокцидіозу шляхом, лише видаливши послід у пташнику, очистивши і продезінфікувавши приміщення, практично неможливо. Тож для боротьби з кокцидіозом потрібен комплекс методів.

На цьому в інтерв’ю журналу «Наше птахівництво» наголосив Олександр Співачук, головний лікар приватного підприємства «Пан Індик».

«На мою думку, вакцинація проти цієї хвороби – правильна стратегія, як порівняти з використанням протикокцидійних препаратів, – зазначив він. – Знаю, що такий метод боротьби широко застосовують у племінних господарствах для захисту потомства».

Але за такого методу профілактики теж є свої нюанси, застеріг Олександр Співачук. Наприклад, вакцинація все одно не захищає поголів’я птиці від некротичного ентериту, що часто виникає за кокцидіозу, оскільки ушкодження еймерій сприятливо впливає на наявну в кишківнику Clostridium perfringens.

В інкубаторі вакцинація водним розчином методом спрею в першу добу життя молодняку захищає тільки 90% поголів’я, та через намокання пір’я пташенята втрачають до двох градусів внутрішньої температури тіла.

«Використання лише живої вакцини дає повний захист проти атенуйованої, яка може спричиняти поствакцинний кокцидіоз і застосування кокцидіостатиків, – зауважив Олександр Співачук. – Ми на своєму підприємстві кілька років поспіль вводимо з кормом протикокцидійні препарати для профілактики кокцидіозу з обов’язковою ротацією. Паралельно вживаємо загальних ветеринарно-санітарних заходів, забезпечуємо птицю збалансованим повноцінним комбікормом, проводимо дезінвазію пташників і навколишньої території тощо».