Тваринництво

Біовугілля зменшує викиди від свинячого гною й пом'якшує запахи

Дослідники з Університету штату Айова виявили, що багате вуглецем біовугілля може використовуватися для пом’якшення багатьох запахів і потенційно токсичних летючих органічних сполук, які виділяє свинячий гній.

Про це пише The Pig Site.

Результати досліджень свідчать про потенціал використання біовугільного оброблення для поліпшення якості повітря у свинарниках, особливо під час перемішування гною.

Біовугілля отримують у результаті піролізу певних видів біомаси та біовідходів.

Дослідники протестували два типи біовугілля з різними характеристиками: з червоного дуба та високолужне, пористе з кукурудзяної соломи.

Біовугілля тонким шаром наносили на поверхню свинячого гною. Гній помістили в контейнери лабораторного розміру для імітації зберігання в глибоких ямах. Потім дослідники виміряли викиди аміаку, сірководню, парникових газів і кількох пахучих летких органічних сполук.

Біовугілля працювало – на різних рівнях. Особливо біовугілля з червоного дуба. Воно суттєво зменшило рівень аміаку (19-39%), хоча вплив із часом нівелювався. Рівень деяких летючих сполук також значно знизився, в тому числі скейтола (74-95%) і п-крезолу (66-78%). Обидві ці речовини є характерними компонентами запаху свинячого гною, а п-крезол може бути небезпечним при вдиханні або всмоктуванні через шкіру.

Біовугільне оброблення також знизило рівень інших газів, але несуттєво в усіх випробуваннях, і в більшості випадків ефект із часом знизився.

Переваги повторного застосування біовугілля необхідно враховувати, бо найбільше зниження для аміаку та деяких інших пахучих сполук спостерігалося протягом перших кількох тижнів.

Механіка впливу біовугілля на газоподібні викиди складна. Воно здатне знизити деякі викиди, та при цьому може збільшити викиди деяких газів, особливо деяких парникових газів, зазначають дослідники.

Як повідомлялося, агрофірма «Маяк» вироблятиме компост із твердої фракції гною.