Аналіз проб молока допоможе визначити кетоз і мастит у корів на ранніх стадіях
Спектр вироблених у рамках племвідбору аналізів молока лише за трьома показниками (жир, білок, соматика) недостатній для побудови чіткої й успішної роботи зі стадом корів.
Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.
Наприклад, у Німеччині, Швеції фермер обов’язково аналізує дані від кожної тварини за рН, сечовиною, які відображають збалансованість раціону та дозволяють разом із даними по білку, казеїну, жиру оптимізувати годівлю.
Для контролю над маститом потрібно на регулярній основі як мінімум раз на місяць для здорової корови та частіше – для хворої збирати й аналізувати проби на вміст соматичних клітин, а для контролю над кетозом – визначати показники ацетону та бета-гідроксибутирату.
Так, граничний ліміт по ацетону становить 0,3 ммоль/0,35 л, по бета-гідроксибутирату – 0,25 ммоль/л. Те саме з маститами: 70-80% усіх втрат молока відбувається через субклінічний мастит, не виявлений на ранній стадії. І на кожну виявлену корову з клінічним маститом припадає 15-40 корів із субклінічним.
Наші тваринники типово діагностують кетоз шляхом візуального огляду тварини, коли симптоми вже наявні, або ж за характерним ацетоновим запахом із рота корови. Тим часом втрати від кетозу з урахуванням бракування молока сягають не менше 600 л на корову на рік.
Аналізи, які допомагають виявити кетоз на ранніх стадіях, а мастит – навіть у фазі тривоги (коли його можна вилікувати без антибіотиків), господарства можуть зробити тільки у лабораторіях із високоякісним обладнанням.
Альтернативою можуть стати навігатори, що поєднують лабораторну діагностику на рівні гормонів й аналітичну систему ухвалення рішень. Відбір проб молока в такий аналізатор здійснюється автоматично від кожної корови під час доїння. Спочатку формується біологічна модель тварини. А потім результати аналізів у відібраних пробах молока постійно порівнюються з цією моделлю, і система на підставі даних і накопиченої статистики виявляє корів, на яких потрібно звернути увагу.
Навігатор стада в основному зосереджений на виявленні прогестерону, який дозволяє визначити тварин в охоті, зокрема прихованій, тільність, аборт, лютеальну та фолікулярну кісту, тривалий анеструс. Також він здатен аналізувати показники, які вказують на дисбаланс у годівлі корів.