Аміачна сліпота у птиці зазвичай проявляється взимку
Кератокон’юнктивіт, або аміачна сліпота у птиці найчастіше виникає за її утримання в приміщеннях із перевищеним умістом шкідливих газів, зокрема аміаку, сірководню та вуглекислого газу.
Про це пише журнал «Наше птахівництво».
Ця патологія має виражений сезонний характер і проявляється найчастіше взимку, особливо на тлі зростання показників відносної вологості повітря та зниження температури.
Сприятливими чинниками до спалахів аміачної сліпоти у птиці є незбалансованість раціонів за вмістом вітаміну А та каротину, персистенція умовно-патогенної мікрофлори.
До кератокон’юнктивіту сприйнятливе поголів’я суходільної птиці віком 20-90 діб, проте можливі спалахи в будь-яких вікових категорій.
Оскільки послід птиці містить близько 25% різних невикористаних сполук, під впливом вологи та тепла в пташниках сірковмісні амінокислоти розпадаються з утворенням шкідливих газів – аміаку та сірководню. Вуглекислий газ накопичується в пташниках незалежно від показників температури та відносної вологості повітря, тоді як для накопичення сірководню та аміаку обов’язковою умовою є зростання зазначених параметрів мікроклімату.
Зазвичай, аміак концентрується у верхніх шарах повітряних мас приміщень. Якщо зростає відносна вологість, він поширюється повсюдно.
Клінічні ознаки аміачної сліпоти проявляються відставанням птиці в рості та розвитку. Першими ознаками є набряк повік і сльозотеча, з латерального кутика ока виділяється пінистий ексудат, який склеює повіки, забруднює перовий покрив і шкіру навколо зіниці. Поступово оголюється мигальна перетинка, очна щілина набуває видовженої форми, інколи з оголенням кон’юнктиви ока. У курчат виникає гіподинамія, млявість, куйовдження перового покриву, нерідко – риніт.
З розвитком патологічного процесу кератокон’юнктивіт ускладнюється відкладенням фіброзних мас під кон’юнктивою, очне яблуко атрофується.
Незважаючи на те, що гине лише близько 3% ураженого поголів’я, понад 60% вибраковується.
Патологоанатомічні ознаки невиражені й найчастіше пов’язані з ускладненням аміачної сліпоти умовно-патогенною мікрофлорою.
Нагадаємо, раціони з високим умістом білка підвищують рівень аміаку і в повітрі пташника, і в підстилці.