Аборти у ДРХ найкраще профілактувати
Профілактика – найкраща стратегія боротьби з абортами у дрібної рогатої худоби і з ветеринарного погляду, і з економічного, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Низка загальних заходів допоможуть контролювати проблему:
– дезінфекція зони окоту між окотами;
– репродуктивний контроль: кітні та не кітні групи;
– уникнення надмірно тривалих періодів окоту;
– контроль присутності інших видів тварин на фермі (коти, гризуни тощо);
– серологічні дослідження новопридбаних тварин задля уникнення введення в стадо інфікованих тварин;
– годівля, яка підтримує коректну кондицію тіла.
За частих абортів ДРХ у господарстві рекомендовані такі заходи контролю, як швидке видалення плаценти та плодів із зони окоту; виявлення й ізоляція тварин, що абортували; дезінфекція зони окоту.
За підозри на інфекційний аборт (кількість тварин, що абортували >10% від загальної кількості кітних тварин) дуже важливо швидко й правильно встановити діагноз і виявити патоген. Лабораторна діагностика є основним інструментом у такій ситуації, бо багато патогенів спричиняють подібні клінічні ознаки.
Після підтвердження агенту, що спричиняє аборти, крім подальшого використання загальних заходів контролю, слід застосовувати конкретні заходи для специфічного патогену, зокрема й вакцинацію (коли це можливо).
Коли ензоотичний аборт ДРХ (найпоширеніша причина інфекційних абортів) підтверджено в стаді, комбінація згаданих вище заходів контролю та вакцинації – єдиний можливий спосіб контролю цієї проблеми.
Як повідомлялося, Україна експортуватиме дрібну рогату худобу до Кувейту.